• gisplay.pl

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej - przewodnik i mapa

Nowy przewodnik turystyczny, mapa i aplikacja mobilna pt. „Małopolska. Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej" zachęcają do historycznej podróży wzdłuż szlaku i poznania pamiątek sprzed wieku.

W kieszonkowym przewodniku, wydanym w siedmiu językach, zaprezentowano obiekty na szlaku, a także sytuację polityczno-społeczną w regionie przed wybuchem Wielkiej Wojny oraz przebieg walk na froncie wschodnim w latach 1914-1915. Tekst uzupełniają strony tematyczne poświęcone ważnym zagadnieniom związanym z I wojną światową oraz informacje o atrakcjach turystycznych znajdujących się w sąsiedztwie szlaku. Kolorowa książeczka pełna jest współczesnych i archiwalnych fotografii, rysunków i ciekawostek.

Szlak frontu wschodniego malopolska mobilniePodróżując szlakiem zobaczymy forty Twierdzy Kraków, krakowskie Oleandry, z których wyruszyła I Kompania Kadrowa, muzea oraz liczne cmentarze wojenne zaprojektowane przez wybitnych ówczesnych artystów. Na trasie znalazły się również dawne obiekty wojskowe, np. koszary, siedziby sztabów walczących armii, szpitale wojskowe. W niektórych miejscach ocalały ślady okopów i innych umocnień polowych. Wędrówkę po szlaku rozpoczynamy w Krakowie, zwiedzając potężne forty twierdzy Kraków oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego z zachowanymi autentycznymi samolotami bojowymi z lat I wojny światowej. Trasy szlaku prowadzą na pola bitewne na północ od Krakowa, związane z walkami na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w listopadzie 1914 r., a następnie na południe, gdzie stoczone zastały bitwy pod Łapanowem i Limanową i dalej ku terenom, na których na początku maja 1915 r. rozegrała się przełomowa, zwycięska dla Austro-Węgier i Niemiec bitwa pod Gorlicami. Wreszcie docieramy w malownicze pasma Beskidu Niskiego, także pełne wojennych pamiątek. Z kolei będąc w Tarnowie, zobaczymy budynki związane z czasami Wielkiej Wojny, takie jak koszary czy szpital garnizonowy.

Aplikacja „Małopolska. Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej" to idealny sposób na zmierzenie się z historią oko w oko. Obiekty na trasie zostały urozmaicone zdjęciami, w tym także archiwalnymi, całość uzupełniona jest ciekawymi artykułami na temat przedwojennej Małopolski, historii wybuchu Wielkiej Wojny, a także na temat życia codziennego żołnierzy, lotnictwa, architektury cmentarnej oraz Legionów Józefa Piłsudskiego. Aplikacja działa w trybie offline, wykorzystuje mapy OpenStreetMap oraz GPS.

Wydawcą publikacji jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a realizację wydawniczą oraz produkcję przewodnika mobilnego wykonała krakowska firma Amistad. Projekt zrealizowany w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna i jest współfinansowane z funduszy europejskich.

Źródło: polskaturystyczna.pl

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser