logo gisplay

Student z Wrocławia laureatem konkursu na mapę Marsa

Mateusz Pitura, student V roku geologii z Uniwersytetu Wrocławskiego, zajął pierwsze miejsce w konkursie organizowanym m.in. przez NASA, w którym należało wykonać mapę jednej z 47 stref eksploracyjnych Marsa.

Organizatorami konkursu są: Międzynarodowe Stowarzyszenie Kartograficzne (ICA) – Komisja Kartografii Planetarnej (CPC) oraz Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Konkurs zachęcał do wykonania mapy jednej z 47 stref eksploracyjnych Marsa, które kandydują na zostanie pierwszym obszarem odwiedzonym przez człowieka.

Zasady zakładały wybranie jednej strefy potencjalnego lądowania i zaprojektowania mapy, która byłaby pomocna dla przyszłych astronautów podczas prac terenowych. Metody pracy i finalny wygląd zależał od autora. Aby wziąć udział w konkursie należało również napisać krótki (6–8 stronicowy) tekst w języku angielskim, który wyjaśniał metodykę wykonania i zawierał opis mapy. Mateusz Pitura wybrał region na Marsie o nazwie Hebrus Valles.

Jury składało się z naukowców z NASA badających powierzchnię Marsa,a główną nagrodą było wystąpienie z referatem w 28. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej (28th International Cartographic Conference) odbywającej się 2–7 lipca 2017 roku w Waszyngtonie (USA).

Część mapy oraz listę zwycięzców można zobaczyć na stronie ICA–CPC.

Źródło: UWr