logo gisplay

Zrabowana mapa wróciła do Polski

Przekazanie zrabowanych przez Niemców dzieł sztuki (fot. Małopolski Urząd Wojewódzki)W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim doszło do przekazania zrabowanych przez Niemców dzieł sztuki, znajdujących się jeszcze przed wojną na terenie Krakowa. Jednym z nich jest pochodząca z XVIII wieku mapa Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 1772 roku, przedstawiająca stan polskich granic po I rozbiorze.

Zwrócona mapa wydana została w Augsburgu po 1772 roku przez Tobiasa Conrada Lottera (1717-1777) – niemieckiego kartografa, grawera i wydawcę. Jest to miedzioryt na papierze. Stan zachowania nie jest najlepszy, zauważalne są zabrudzenia, zaplamienia na dość dużej powierzchni, niewielkie ubytki papieru. Mapa oprawiona jest w drewnianą ramę zamontowaną jako blat niskiego stolika na kółkach. Jest formatu 488x586 mm (z ramą 543x638 mm).

W przekazaniu dzieł sztuki uczestniczył wojewoda małopolski Józef Pilch, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych Andrzej Szczerski, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Anna Włodarczyk oraz Magdalena Ogórek. Na spotkaniu obecny był również syn nazistowskiego generała Ottona von Wächtera, Horst von Wächter, który przekazał historyczne pamiątki i zaapelował do Niemców posiadających zrabowane dzieła sztuki, by podążali jego śladem.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018