GIS zawładnął PWSZ w Jarosławiu

W ubiegły poniedziałek (22 listopada) w Instytucie Inżynierii Technicznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu odbyła się konferencja pn.  "Mapy komputerowe, obrazy satelitarne i GPS - dla wszystkich". Na konferencję przybyły tłumy gości - studentów, uczniów i mieszkańców miasta.

- Uczelnia otwiera się na zewnątrz. Firmy, z którymi współpracujemy mogą korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań, które proponuje Instytut Inżynierii Technicznej - mówił witający gości doc. dr Krzysztof Rejman, prorektor ds. studenckich i organizacyjnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu.

Konferencja została podzielona na dwie sekcje: referatową i demonstracyjną.

- Geodezja to przenoszenie realnego świata na mapę i jednocześnie przenoszenie tego, co na mapie do realu - mówił prof. Konrad Eckes, który przedstawiał zastosowania rozwiązań GIS. Rozmieszczenie siłowni wiatrowych, wizualizacje i analizy to tylko niewielka część tego, co daje GIS - mapa w komputerze.

Prof. Konrad Eckes opowiadał też o metodach orientacji w terenie. - Okazuje się, że nie tylko kompas jest narzędziem ratującym nas w podbramkowej sytuacji, kiedy np. zgubimy się w lesie - mówił prof. Eckes.

Podczas sesji referatowej uczestnicy konferencji mogli zobaczyć też elektroniczne wersje projektów budowy obwodnicy Jarosławia i odcinaka autostrady A4. - To, co państwo widzicie, jest planem, który nasi inżynierowie wprowadzają do narzędzi geodezyjnych i wykonują w terenie - mówił przedstawiciel firmy budującej autostradę.

Uczestnicy zobaczyli zatem, jak skomplikowane dane trzeba wziąć pod uwagę, żeby zrealizować te strategiczne inwestycje.

Zainteresowani kierunkiem rozwoju miasta (w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu) mogli zobaczyć mapę Jarosławia i najbliższych planów realizowanych przez Wydział Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków, który przedstawił Jerzy Śliwa - Naczelnik tego wydziału.

Sesja referatowa to jednak nie tylko występ specjalistów, ale też okazja do zaprezentowania się dla studentów. Dwóch z nich - Marcin Kardasz i Marcin Magdziak - przedstawiło analizę zmian lokalizacji koryta Sanu w przekroju historycznym Jarosławia.

Ponadto w sesji uczestniczyli m.in.: Kierownik Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Jarosławiu, mgr inż. Piotr Matrejek, wiceprezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Jan Połeć, przedstawiciel firmy TRIMBLE, mgr inż. Maciej Mojko oraz pracownicy firm geodezyjnych regionu.

W II sesji demonstracyjnej uczestnicy mogli samodzielnie wykonać pomiary geodezyjne. Na placu przed rektoratem czekał na nich sprzęt, którym dysponuje Instytut Inżynierii Technicznej PWSZ w Jarosławiu. Tachimetrami elektronicznymi, niwelatorami kodowymi, odbiornikami GPS zawładnęli nim m.in. uczniowie jarosławskiego technikum geodezyjnego.

Na pozostałych czekały mapy historyczne ze zbiorów miejskiego muzeum z najbardziej wartościowymi rycinami z XVII w. Od historii można było się oderwać oglądając najnowsze obrazy satelitarne Google Earth i współczesne wielkoskalowe mapy inżynierskie.

- Mamy nadzieję, że dzisiejsza konferencja to dopiero początek nowego cyklu, który na stałe wpisze się w krajobraz Uczelni i miasta. Już dziś widzimy, jak wielkie zainteresowanie wzbudziły pokazy, które przygotowaliśmy - mówiła doc. dr Dorota Dejniak, dyrektor Instytutu Inżynierii Technicznej PWSZ w Jarosławiu.

Źródło: PWSZ w Jarosławiu

 

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser