GIS w zarządzaniu kryzysowym - seminarium

Centrum Promocji Informatyki zaprasza do udziału w seminarium "Praktyczne zastosowanie narzędzi informatycznych (w tym GIS) w zarządzaniu kryzysowym", które odbędzie się 25 stycznia 2011 roku w Warszawie.

Seminarium obejmie następujace zagadnienia:

1. Zastosowanie techniki GIS w ocenie zagrożeń naturalnych  -  na przykładzie możliwości modelowania zasięgu powodzi

  • Definicja zagrożenia naturalnego
  • Sposoby wyznaczania zasięgu powodzi na podstawie danych historycznych, obserwacji wodowskazowych, modelowania hydrodynamicznego
  • Dane potrzebne do uruchomienia modeli 1D i 2D
  • Ograniczenia modeli i weryfikacja wyników
  • Prezentacja wyników modelowania w technice GIS
  • Wnioski dotyczące zagospodarowania terenu  w obszarach potencjalnego zagrożenia powodziowego i rozwoju techniki modelowania

dr hab., prof. UW Artur Magnuszewski, Uniwersytet Warszawski-Wydział Geografii i Studiów Regionalnych

2. Modelowanie przestrzeni budowli w GIS dla celów wspomagania decyzji w zarządzaniu kryzysowym

Stosowane obecnie powszechnie zasady dokumentowania budowli na mapach nie zapewniają ciągłości odwzorowywania przestrzeni realnej. Budowle są reprezentowane na mapie wyłącznie przez ich obrys i zawierają wewnątrz puste pola, które tworzą strefy nieciągłości w obrazie mapy wielkoskalowej.

Przestrzeń budowli jest dokumentowana oddzielnie. Taka sytuacja stwarza dezintegrację opisu terenu i budowli. Istnieje wiele zadań, w których konieczne jest ustalanie relacji pomiędzy wnętrzem budynku a otaczającym terenem. Takie relacje występują między innymi w podejmowaniu decyzji w zarządzaniu kryzysowym.

W celu zintegrowania opisu wnętrza budowli z opisem otaczającego terenu zaproponowano koncepcję ciągłej i jednolitej dokumentacji przestrzeni budowli w systemie informacji o terenie (w technologii GIS). Taki sposób dokumentowania zapewnia nie tylko ciągłość opisu przestrzeni i jednolitość technologii, lecz także zapewnia przechowywanie dokumentacji w tym samym miejscu. Ponadto taki sposób dokumentowania, bazujący na technologii GIS, umożliwia wykonywanie wielu analiz z wykorzystaniem narzędzi systemowych, wspomagających akcje ratownicze i decyzje w zarządzaniu kryzysowym.

prof. dr hab. Konrad Eckes, Katedra Geomatyki AGH

3. Technologia GIS w zarządzaniu  akcjami ratowniczymi w mieście

  • Koncepcja zintegrowanego systemu wspomagania działań służb ratowniczych
  • Podstawy prawno-organizacyjne systemu ratowniczego w Polsce
  • Struktura systemu kierowania służbami ratowniczymi - system wspomagania służb ratowniczych na przykładzie Bydgoszczy
  • Baza danych GIS
  • Źródła danych do systemu GIS
  • Mapa numeryczna miasta
  • Oprogramowanie i sprzęt
  • Budowa bazy danych dla systemu ratowniczego
  • Aplikacje i rozwiązania programowe
  • Przykłady analiz bazy GIS
  • Integracja SIP z systemem łączności
  • Rozwiązania techniczno-informatyczne systemu łączności
  • Integracja z systemem GIS
  • Integracja GIS z systemem GPS
  • Ogólne warunki techniczne realizacji systemu GPS do lokalizacji floty pojazdów
  • Rozwiązania sprzętowo-programowe
  • Praktyczne testy systemu
  • Integracja GIS z systemem wideo monitoringu
  • Zintegrowany interfejs graficzny na stanowisku operatora do obsługi akcji  ratownicze

dr hab. inż. Janusz Kwiecień prof.UTP, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

4. Wspomaganie zarządzania kryzysowego z wykorzystaniem elementów GIS  -  na przykładzie rozwiązań stosowanych w województwie wielkopolskim

Brak standardów narzędzi informatycznych wspomagających zarządzanie kryzysowe spowodował, że w tworzących się strukturach zarządzania kryzysowego zaczęto wykorzystywać każdy program, który był w stanie pomóc zatrudnionym tam osobom, od edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego po bazy danych. Pustka w tym obszarze spowodowała, że amatorzy zabrali się za zadania przewidziane dla zawodowców. Tak rozpoczęła się epoka budowy narzędzi informatycznych wykorzystywanych w zarządzaniu kryzysowym w województwie wielkopolskim. Po tym okresie przyszedł czas na zderzenie się tak zbudowanych narzędzi informatycznych wspomagania zarządzania kryzysowego z praktyką zarządzania kryzysowego. Sytuacje kryzysowe szybko zweryfikowały przydatność przyjętych rozwiązań. Zachowanie równowagi pomiędzy możliwościami technicznymi wykorzystywanych rozwiązań informatycznych a świadomością i wiedzą osób z nich korzystających stało się gwarantem efektywnego zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Czy zatem w tej relacji, środowisko GIS, stało się ułatwieniem czy utrudnieniem w realizacji zadań zarządzania kryzysowego - Dokąd zmierzamy w rozwoju tego typu narzędzi w Wielkopolsce

Dariusz Dymek, Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

5. Techniki satelitarne w zarządzaniu kryzysowym

  • Praktyczne wykorzystanie zobrazowań satelitarnych podczas powodzi w Polsce wiosną 2010
  • Wykorzystanie danych satelitarnych do wypracowywania rekomendacji operacyjnych dla usuwania rozlewisk powodziowych wiosną 2010
  • Realne możliwości wytworzenia wspólnego dla wielu służb i instytucji obrazu sytuacji podczas kryzysu dzięki wymianie informacji o położeniu i danych GIS

dr Jakub Ryzenko, PIAP, Doradca Ministerstwa Gospodarki w zakresie polityki kosmicznej

 

6. Modelowanie zbiorowych zachowań ludzkich  -  jako narzędzie wspomagające zarządzanie kryzysowe. Elementy zachowań stadnych zwierząt występujące w ludzkim tłumie w stanach paniki.

  • Na drodze doboru naturalnego, u gatunków wykazujących zachowania stadne pojawiają się i doskonalą mechanizmy kolektywne wspomagające przetrwanie grupy w sytuacjach kryzysowych.
  • Stany realnego zagrożenia życia powodują w zachowaniu człowieka odwołanie się do pierwotnych, zwierzęcych instynktów.
  • Wykorzystując mechanizmy behawioralne wybranych zwierząt stadnych można zbudować model matematyczny zachowań zbiorowości ludzkich w warunkach zagrożenia i paniki.
  • Zaburzenia percepcji u jednostek w panikującym tłumie stanowią jeden z fundamentalnych czynników, które powinny być uwzględniane w koncepcjach projektowania zarządzania kryzysowego.

Mirosław Zajdel, zdobywca Studenckiego Nobla 2010, doktorant z informatyki na Akademii Górniczo-Hutniczej

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:

  • on-line: http://www.e-administracja.org.pl/konferencje/2011/ngis/formularz_pr.php (prosimy o wypełnienie powyższego formularza zgłoszeniowych - celem mierzenia skuteczności danego przekazu internetowego.)
  • faxowy: w celu otrzymania formularza, prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Organizator:

Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o. W celu otrzymania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt: Agata Soboń-Modzelewska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser