Podsumowanie seminarium nt. technologii GIS w zarządzaniu kryzysowym

W dniu 25 stycznia w Warszawie odbyła się XVII edycja seminarium w cyklu Zarządzanie Kryzysowe i Ratownictwo. Tematem spotkania organizowanego przez Centrum Promocji Informatyki było zastosowanie technologii GIS w zarządzaniu kryzysowym.

Seminarium rozpoczął prof. Artur Magnuszewski referatem nt. Zastosowania techniki GIS w ocenie zagrożeń naturalnych  -  na przykładzie możliwości modelowania zasięgu powodzi. Autor przedstawił analizę cyfrowego modelu terenu i wyniki symulacji przejścia katastrofalnych powodzi w Warszawie. W ocenie zagrożeń naturalnych posłużyć mogą analizy GIS oparte na  hydrodynamicznych modelach dwuwymiarowych. Na ich podstawie można określić np. zasięg zagrożenia powodziowego i wyznaczyć obszary zalewowe.    

Prof. Konrad Eckes w referacie "Modelowanie przestrzeni budowli w GIS dla celów wspomagania decyzji w zarządzaniu kryzysowym" przedstawił m.in. swoją koncepcję mikromapy, która jest specyficzną dokumentacją elementów budowli zapisaną z zgodnie zasadami technologii GIS. Jak podkreślał autor, koncepcja mikromapy może znaleźć zastosowanie nie tylko w zarządzaniu kryzysowym, lecz także może mieć szerokie zastosowanie praktyczne jako alternatywne i wszechstronne narzędzie dokumentowania przestrzeni zabudowy. Niestety, jak zauważyli uczestnicy seminarium, największym problemem przy opracowywaniu mikromapy może być pozyskanie  szczegółowych danych (plany pomieszczeń, skład materiałowy ścian, rozprowadzenie instalacji). 

Przykładowa mikromapa wg prof. Konrad Eckesa

W kolejnym wystąpieniu prof. Janusz Kwiecień przedstawił wykorzystanie technologi GIS w zarządzaniu akcjami ratowniczymi w mieście na przykładzie Bydgoszczy. Kilka lat temu Urząd Miasta nawiązując współpracę z Akademią Techniczno-Rolniczą opracował system bezpieczeństwa integrujący technologię GIS z systemem telekomunikacyjnym miasta. System zautomatyzował proces zarządzania i śledzenia służb ratowniczych. Technologia zapewniła koordynację poszczególnych służb ratowniczych, usprawnienie łączności oraz dostarczenie wszystkich możliwych do wykorzystania informacji o mieście i jego mieszkańcach w czasie prowadzonych akcji ratowniczych. Niestety brak odpowiednich regulacji prawnych i zmieniająca się polityka władz miasta nie sprzyjały dalszej rozbudowie systemu.

    Dariusz Dymek, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Wielkopolski Urzędzie Wojewódzkim w referacie dotyczącym wspomaganie zarządzania kryzysowego z wykorzystaniem elementów GIS  przedstawił ideę zarządzania kryzysowego, na której oparto rozwiązania stosowane w województwie wielkopolskim. Owa idea bazuje na czterech filarach: prawo, finanse, partnerstwo, wiedza. 

    Filary zarządzania kryzysowego (źródło: Dariusz Dymek)

    Dymek przedstawił także aplikacje do wspomagania zarządzania kryzysowego: Arcus-Geo oraz system C3M. Ta pierwsza umożliwia szybki dostęp do danych oraz ich zobrazowanie na różnych podkładach mapowych. Największą jej zaletą jest jej prosta i intuicyjna obsługa. Co raz większą popularnością cieszy się również system C3M, który stanowi kompletne środowisko do zarządzania kryzysowego z możliwością integracji danych z wielu źródeł. 

    Radosław Malinowski z CBK z grupy GMES opowiedział o wykorzystanie zobrazowań satelitarnych podczas powodzi w Polsce wiosną 2010 r. W ciągu kilkunastu dni przygotowano obrazy i analizy dla 15 regionów Polski dla co najmniej 18 instutucji m.in. dla wojewódzkich i powiatowych centrów zarządzania kryzysowego, sztabów straży pożarnej, uczestniczących w akcji oddziałów wojskowych. Najważniejszą informacją dostępną dzięki obserwacji satelitarnej były mapy obszarów zalanych, które pozwalały na ogólną ocenę sytuacji strategicznej i pomagały w określaniu priorytetowych działań podejmowanych przez służby ratownicze. Dane z zobrazowań satelitarnych pozwalały na orientacyjne szacowanie zniszczeń i były wykorzystywane także przez firmy ubezpieczeniowe.

    Zobrazowanie satelitarne zasięgu powodzi w maju 2010 r. (GMES)

     

    Seminarium zakończył bardzo ciekawy refertat Mirosława Zajdela, doktoranta z informatyki na Akademii Górniczo-Hutniczej, zdobywcy Studenckiego Nobla 2010, nt.  "Modelowanie zbiorowych zachowań ludzkich  -  jako narzędzie wspomagające zarządzanie kryzysowe. Elementy zachowań stadnych zwierząt występujące w ludzkim tłumie w stanach paniki"

    Źródło: Materiały konferencyjne

    Konferencje - aktualności

    28 marca 2024

    WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

    27 marca 2024

    W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

    22 marca 2024

    W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

    20 marca 2024

    W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

    19 marca 2024

    Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

    18 marca 2024

    Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

    12 marca 2024

    W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

    12 marca 2024

    W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

    04 marca 2024

    W dniu 23 maja 2024 r. odbędzie się konferencja podsumowująca projekt pt. „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych" organizowana przez Wojskową Akademię Techniczną.

    22 lutego 2024

    W dniach 18 - 19 kwietnia 2024 roku na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbędzie się XVIII Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji.

    Nasze patronaty

    XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
    18-20 września 2024
    INTERGEO 2023
    10-12 października 2023
    VIII Forum BioGIS
    29-30.11.2023
    GIS Day w Stolicy
    23 listopada 2023

    Quizy mapowe

    Gdzie leży ten kraj?
    Puzzle z mapą świata
    Jaki to kraj?
    Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
    Wersja dla zaawansowanych
    Geoquiz historyczny
    EOGuesser