W maju sympozjum o zastosowaniach GIS-u w badaniach archeologicznych

W dniach od 19 do 21 maja br. w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbędzie się "VI Sympozjum Archeologii Środowiskowej. Metody geoinformacyjne w badaniach archeologicznych".

Informacja przestrzenna stanowi podstawowy typ danych w badaniach archeologicznych. Sposób zapisu i integracji danych przestrzennych rzutuje na efektywność i zakres interpretacji. Dokumentacja i analiza źródeł archeologicznych prowadzone są obecnie z udziałem tachymetrii elektronicznej, cyfrowej fotogrametrii, pomiarów geofizycznych czy z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych. Systemy GIS umożliwiają wykonywanie złożonych analiz między innymi dawnych krajobrazów kulturowych, struktur i relacji osadniczych a także modelowanie procesów kulturowych jako uproszczonej reprezentacji rzeczywistości.

Proponowana konferencja ma na celu wymianę poglądów oraz doświadczeń badaczy stosujących Systemy Informacji Geograficznej w codziennej praktyce zawodowej oraz upowszechnienie powyższych metod w środowisku polskiej archeologii.

Sympozjum planowane jest jako dwuczęściowe - obejmujące sesje referatowe (w tym komunikaty i prezentacje posterowe) oraz praktyczne warsztaty kameralne (komputerowe) z użyciem oprogramowania geoinformacyjnego i warsztaty terenowe na stanowisku archeologicznym na Ostrowie Lednickim (Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy).

Organizatorami sympozjum są: Instytut Geoekologii i Geoinformacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Stowarzyszenie Archeologii Środowiskowej, Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk - Komisja Archeologiczna, Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Sympozjum odbędzie się pod patronatem Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Aleksandra Starzyńskiego.

Organizatorzy zapraszają zarówno wygłaszających referaty, jak i słuchaczy oraz uczestników warsztatów.

Szczegóły

Źródło: geoinfo.amu.edu.pl/gisarcheo

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser