O geobezpieczeństwie i geozagrożeniach na Targach Geologia 2011

W Warszawie trwają IX Międzynarodowe Targi Geologia 2011 "GEO-EKO-TECH". Przez dwa dni (25 i 26 maja) - polskie i zagraniczne firmy będą prezentować swoje osiągnięcia w dziedzinie geologii środowiskowej i inżynierskiej, geotechniki, geofizyki wiertniczej oraz geoinformacji. 

Spotkanie odbywa się pod hasłem "Geobezpieczeństwo - systemy zapobiegania geozagrożeniom, monitoring i rekultywacja środowiska".

Pierwszego dnia targów odbyła się konferencja pt. "Geobezpieczeństwo", którą zainaugurowała sesja pt." Geobezpieczeństwo gospodarcze" z udziałem dr. Henryka Jacka Jezierskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, Głównego Geologa Kraju i prof. Jerzego Nawrockiego, Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Podczas pozostałych sesji jej uczestnicy mogli zapoznać się m.in. z najnowszymi informacjami na temat geobezpieczeństwa surowcowego, w tym poszukiwania, wydobycia i eksploatacji złóż. Była także mowa o aspektach związanych z bezpieczeństwem inwestycji infrastrukturalnych.

- Tegoroczna edycja Targów Geologia poświęcona jest zagadnieniom związanym z geobezpieczeństwem, w tym systemom zapobiegania geozagrożeniom, monitoringowi i rekultywacji środowiska. Samo hasło "geozagrożenia" kojarzy mi się także z tym, co obecnie bardzo istotnego dla geologii toczy się w Parlamencie. Mamy jedno poważne geozagrożenie - możemy utracić bardzo wiele pieniędzy na geologię - mówił podczas otwarcia tegorocznych Targów Geologia Główny Geolog Kraju dr Henryk Jacek Jezierski. - Mój apel do wszystkich geologów: powalczmy o te środki.

Drugiego dnia spotkania planowana jest natomiast konferencja samorządowa pt. "Geozagrożenia" obejmująca zagadnienia zagrożeń tj. powodzie, podtopienia, brzegów morskich oraz osuwiska. Odbędą się także warsztaty pt. "Korzystanie z Centralnej Bazy Danych Geologicznych Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego", podczas których ich uczestnicy zapoznają się m.in. z zasadami udostępniania danych, zasobami i podziałem na podsystemy.

Wydarzenie jest okazją, aby z bliska zobaczyć urządzenia pomiarowo - kontrolne do badań środowiskowych, sondy do badań polowych gruntu czy aparaturę do badań geologicznych, geotechnicznych i środowiskowych. Ponadto zaprezentowane zostaną sprzęt wiertniczy i geotechniczny, aparatura sejsmometryczna, a także nowoczesne technologie poszukiwania i eksploatacji złóż.

Targi odbywają się 25 i 26 maja, w godz. 10.00-16.00 na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego, przy ul. Rakowieckiej 4 w Warszawie (wejście ul. Wiśniowej).
Źródło: MOŚ

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser