Jak świętowano GIS Day we Wrocławiu

Blisko 500 osób uczestniczyło 16 listopada w obchodach GIS Day na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Nie mniejsza frekwencja towarzyszyła podczas Dnia GIS na Politechnice Wrocławskiej, gdzie pasjonaci systemów informacji geograficznej spotkali się dzień później.

Obchody GIS Day na Uniwersytecie Przyrodniczym przygotowało Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyki przy Instytucie Geodezji i Geoinformatyki na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Poza pracownikami i studentami uczelni, na spotkanie przybyli uczniowie szkół z Wrocławia, a także z Bolesławca, Częstochowy, Wielunia, Krzyżowic i Ostrowa Wielkopolskiego. Władze uczelni reprezentowali rektor prof. Roman Kołacz, prorektor ds. rozwoju i informatyzacji uczelni prof. Andrzej Drabiński, prodziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji prof. Bernard Kontny oraz dyrektor Instytutu Geodezji i Geoinformatyki prof. Andrzej Borkowski.

Po przywitaniu uczestników nastąpiły wystąpienia prelegentów. Krzysztof Borkowski z ESRI Polska, który przedstawił projekt Community Maps. Mateusz Baran opowiedział uczestnikom o pomiarach ruchu lodowca Hansbreen na Spitsbergenie, badaniach, które prowadził w stacji badawczej Polskiej Akademii Nauk. Z kolei Tomasz Koza z firmy Geotronics Polska przedstawił mobilny system skanujący, służący do skaningu przestrzennego. Temat ten szczególnie zainteresował zebranych, ponieważ przetworzone dane wykorzystane zostaną w opcji street view udostępnianej w aplikacji Google Maps. To właśnie na pokazie po raz pierwszy można było zobaczyć wstępne wizualizacje obiektów na wrocławskim Rynku i Ostrowie Tumskim, które już wkrótce będą mogli obejrzeć internauci na całym świecie.

Drugą część spotkania stanowiły warsztaty. Uczniowie za pomocą urządzeń GPS odnaleźli schowany skarb, wykonali pomiary na niwelatorach i dalmierzach oraz mieli okazję obejrzeć mobilny system skanujący. Byli też tacy, którzy stworzyli obraz przestrzenny swojego ciała, oglądali modelowanie 3D, a także poznawali podstawowe zasady fotogrametrii cyfrowej i oprogramowania GIS.

Główne uroczystości GIS Day na Politechnice Wrocławskiej miały miejsce w auli w gmachu głównym uczelni, gdzie gości powitał kierownik Studium GIS na Politechnice Wrocławskiej - dr inż. Józef Woźniak. Następnie głos zabrali m.in. rektor prof. Tadeusz Więckowski, Geodeta Województwa Dolnośląskiego - Robert Pajkert, prezes NOT - Czesław Szczegielniak.

W części wykładowej, program Community Maps firmy ESRI przybliżyła Marta Samulowska, prof. Roman Galas z  Uniwersytetu Technicznego w Berlinie opowiedział o technologiach GNSS w systemach ostrzegania przed Tsunami, a Krzysztof Karsznia z Leica Geosystems przedstawił Systemy geoinformacyjne w monitorowaniu i zarządzaniu ryzykiem obiektów inżynierskich. W międzyczasie uczestnicy spotkania  w holu gmachu głównego PWr mogli zapoznać się oprogramowania i sprzętem prezentowanym przez firmy geoinforma­cyjne (Leica, TPI). Spotkaniu towarzyszyły warsztaty z zakresu GIS. Świętowanie zakończyło seminarium, na którym referaty wygłosili przedstawicieli uczelni, absolwentów studium GIS, administracji publicznej oraz firm wdrażających systemy GIS.

Źródło: UP we Wrocławiu, PWR

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser