O rozwiązaniach Bentley dla górnictwa na konferencji w Krakowie

W dniach 15-16 listopada 2011 roku w Krakowie odbyła się konferencja "Rozwiązania informatyczne dla górnictwa na platformie Bentley". Konferencja została zorganizowana  przez firmę Bentley Systems Polska, Przedsiębiorstwo Geodezyjno - Informatyczne COMPASS S.A. oraz Komisję Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej z siedzibą na AGH.

Głównymi prezenterami konferencji byli goście z Australii, Alan Savin i Dave Body, pracownicy firmy Bentley. Alan jest wiceprezesem firmy Bentley posiadający 10 letnie doświadczenie w kierowaniu realizacją projektów inwestycyjnych dla górnictwa. Dave natomiast jest Architektem Rozwiązań w firmie Bentley, który zajmuje się rozwojem oprogramowania oraz wsparciem realizacji projektów inwestycyjnych.

Ich prezenatacje dotyczyły zarówno możliwości jakie posiada oprogramowanie firmy Bentley w zakresie obsługi potrzeb największych w świecie zakładów górniczych jak I również prezentowali szczególnie udane przypadki użycia firmowego oprogramowania do realizacji konkretnych zadań. Za przykłady posłużyły im 3 różne firmy górnicze w których zrealizowano kilka wielkiej skali projekty inwestycyjne. Szczególnie ciekawą była 3 inwestycja w Australii gdzie firma Fortescue Metals Group zamówiła w firmie T&G Corporation realizację projektu wartego 630 millionów USD w Zachodniej Australii. Nad realizacją tej inwestycji pracowało około 400 inżynierów rozrzuconych w 4 ośrodkach na 3 kontynentach. Ich praca była możliwa między innymi dzięki zastosowaniu oprogramowania Bentley ProjectWise, które pozwoliło w jednym centralnym archiwum zarządzać dokumentacją inżynierską krążącą prawie po całym świecie. (szczegółwe opisy http://www.bentley.com/en-US/Community/BE+Awards/mining+and+metals.htm ).

Pracownik firmy Compass Janusz G. Nowak przedstawił oprogramowanie Mapa Wyrobisk Górniczych wdrożone w KGHM Polska Miedź S.A. W 2009 roku. Oprogramowanie przeznaczone jest do prowadzenia mapy wyrobisk górniczych. Stosowane jest we wszystkich koplaniach KGHM PM SA od obsługi Centralnego Zasobu Mapowego. Oprogramowanie jest wykorzystywane na prawie 300 stanowiskach, przez 9 działów technicznych kopalń. Pracownik firmy PRGW SA Marek Praski przedstawił premierowy pokaz aplikacji SoftMine Eksploatacja przeznaczony do projektowania i harmonogramowania eksploatacji górniczej. Narzędzie to pozwala bardzo precyzyjnie zaplanować produkcję górniczą w praktycznie dowolnych przedziałach czasowych.

Na wykładzie dr Artura Krawczyka uczestnicy konferencji mogli się zapoznać z koncepcjami przejścia od zwykłych cyfrowych map kreskowych do zaawasowanych modeli systemów informacji przestrzennej dla górnictwa oraz propozycjami standaryzacji map górniczych 3D. Ponadto zapoznali się z wynikami pracy Komisji Geomatyki Górniczej: propozycjami 3 norm górniczych standaryzujących treść trójprzestrzennej mapy górniczej.

Uczestnicy konferencji w przerwie na tarsie Hotelu Kossak w Krakowie (fot. Wioleta Nasiadka)

Z osób które pojawiły się na obradach konferencji warto wymienić Dziekana Wydziału Geodezji Górniczej dr hab. inż. Zygmunta Niedojadło. Wśród uczestników najliczniej reprezentowany był koncern miedziowy KGHM "Polska Miedź" S.A., który już od 14 lat z powodzeniem wykorzystuje oprogramowanie Bentley Microstation w praktyce górniczej. Liczny udział w konferencji wzięli również pracownicy CUPRUM S.A., Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A., kopalni odkrywkowej Turoszów. Z jednostek naukowych w konferencji opórcz pracowników AGH wzięli udział pracownicy z Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią a także z Politechniki Śląskiej oraz Głównego Instytutu Górnictwa.

Artur Krawczyk, AGH

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser