X Jubileuszowa Konferencja Studentów Geodezji - relacja

Rzeszów - stolica Podkarpacia w minionym tygodniu stała się stolicą młodych geodetów. To właśnie tam w dniach 23-24 kwietnia odbyła się już X Jubileuszowa Konferencja Studentów Geodezji. Organizatorem wydarzenia była Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie, która w zeszłym roku dołączyła do Ogólnopolskiego Klubu Studentów Geodezji.

Ogólnopolski Klub Studentów Geodezji działający przy Stowarzyszeniu Geodetów Polskich zrzesza łącznie koła naukowe i stowarzyszenia z 8 polskich uczelni: Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie. W ramach działalności klubu organizowane są spotkania, na których prezentowane są wyniki działalności poszczególnych jednostek i wspólne badania naukowe.

Tegoroczną Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji rozpoczęła rektor WSIE dr Sylwia Pelc, która powitała wszystkich zgromadzonych oraz życzyła owocnych wyników prezentacji i miłego pobytu w mieście. Następnie głos zabrał prof. dr hab. inż. Karol Noga wygłaszając wykład inauguracyjny dotyczący zmian w prawie geodezyjnym, nowych rozporządzeniach i wpływie dyrektywy Inspire na środowisko geodezyjne.

Po słowach wstępu nastąpił czas na prezentacje studentów, które podzielone zostały na 4 bloki tematyczne: Geodezja Ogólna, Geoinformatyka, Skaning Laserowy oraz Nowoczesne techniki i technologie w pomiarach geodezyjnych. Przez dwa dni młodzi geodeci prezentowali swoje osiągnięcia i wyniki badań z szeroko pojętej geodezji, geoinformatyki oraz kartografii. W ramach spotkania odbył się konkurs na najbardziej wartościowy naukowo a równocześnie najlepiej przedstawiony projekty. Jury postanowiło przyznać:

I miejsce:

  • Magdalena Wyleżoł, Wróblewski Marcin z Politechniki Śląskiej w Gliwicach - "Ścisłe wyrównanie orientacji poziomej głównej kluczowej Sztolni Dziedzicznej"

II miejsce:

  • Kamil Kaczorowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - "Budowa kolimatora do wyznaczania niestałości osi celowej lunet geodezyjnych"
  • Aleksandra Tomaszewska, Damian Pacholec z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie - "Zastosowanie kamery hiperspektralnej Headwall Microhyperspec A-Series do wyróżniania obiektów"

III miejsce:

  • Kamil Kaczorowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - "Monitoring erozji ścian skalnych na obszarze nieczynnego kamieniołomu Zakrzówek"
  • Moś Mateusz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - "Opracowanie modelu 3D Pałacyku w Pawłowicach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu"
  • Anna Przeździecka, Joanna Tomala z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie - "Wykorzystanie przestrzennych analiz GIS w opracowaniu dostępności komunikacyjnej WSIE w Rzeszowie"

Wyróznienia:

  • Katarzyna Kościńska, Monika Wojnarowska z Wyższej Szkoły Inżynieryjno – Ekonomicznej w Rzeszowie - "Wykorzystanie oprogramowania GIS na przykładzie programu Geomedia oraz danych pozyskanych ze skaningu lotniczego do tworzenia opracowań kartograficznych i map rzeźby terenu w skali 1:10 000"
  • Katarzyna Masłowska z Politechniki Wrocławskiej - "Wielokryterialna ocena dostępności niezagospodarowanych złóż surowców skalnych metodami AHP i WLC na przykładzie powiatu kłodzkiego"
  • Andrzej Zygmuniak z Politechniki Śląskiej w Gliwicach - "Porównanie użytkowe zapisów dotyczących GESUT w polskich przepisach prawnych do dyrektywy Inspire"
  • Martyna Wawczyczek, Paulina Glenc, Agnieszka Głowacka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie - "Porównanie siatek MESH budynku uzyskanych metodą fotogrametryczną i naziemnego skaninguu laserowego"
  • Agnieszka Gajewska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - "Wykorzystanie naziemnego skaning laserowego do inwentaryzacji Kościoła pw. św. Mikołaja w Lublinie"
  • Paulina Wrona i Ewa Kulesza z Wojskowej Akademii Technicznej - "Miasto, którego nie ma..."

Wyróżnienie od magazynu Nowa Geodezja z Praktyce:

  • Piotr Michoń z Wyższej Szkoły Inżynieryjno – Ekonomicznej w Rzeszowie - "Aplikacje do podstawowych obliczeń geodezyjnych na urządzenia z systemem Android"

Wyróżnienie od Stowarzyszenie Kartografów Polskich:

  • Bartosz Szuryga z Politechniki Warszawskiej - "Nowoczesne technologie przyszłością kartografii sportowej"

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród odbyły się obrady Zarządu Ogólnopolskiego Klubu Studentów Geodezji, gdzie wyłoniono prezydencję OKSG na kolejny rok, którą otrzymał Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Już dziś zapraszamy wszystkich serdecznie na grudniowe spotkanie plenarne oraz kolejną XI już Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji we Wrocławiu.

Karolina Kamińska, Stowarzyszenie Studentów "Geoida"

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser