wielkanoc baner

  • MF

VIII Ogólnopolskie Sympozjum Geoinformacyjne za nami

W dniach 17-18 września w Warszawie i Serocku odbyło się VIII Ogólnopolskie Sympozjum Geoinformacyjne „Współczesne technologie geoinformacyjne w modelowaniu przestrzeni” organizowane przez Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji i było połączone z obchodami jubileuszu 85-lecia organizacji.

Odsłonięcie tablicy poświęconej prof. M. B. PiaseckiemuKonferencję rozpoczęła sesja inauguracyjna, w czasie której miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej prof. M. B. Piaseckiemu w auli wykładowej Wydziału Geodezji i Kartografii w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej. Losy Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji oraz sylwetkę prof. Piaseckiego przybliżyła jego wieloletnia studentka i współpracowniczka, a zarazem Przewodnicząca PTFiT prof. Aleksandra Bujakiewicz.

Pierwsza sesja plenarna dotyczyła wykorzystania produktów fotogrametrycznych i teledetekcyjnych do zasilania systemów informacji przestrzennej. Poruszone zostały prawne aspekty wykorzystania danych pochodzących z opracowań fotogrametrycznych w opracowaniach geodezyjnych i w pracach z zakresu ewidencji gruntów i budynków. Naukowcy z AGH i PW starali się przedstawić pomiarowy potencjał ortofotomapy i stereogramu zdjęć lotniczych. Uczestnicy mogli również wysłuchać referatu na temat zarządzania kryzysowego przy użyciu systemów informacji geograficznej, wykorzystania skaningu laserowego w geologii w pracach PIG oraz referatu sponsora głównego konferencji – Astri Polska.

Kolejne sesje plenarne dotyczyły technologii teledetekcyjnych i baz danych. Oprócz referatów na temat analiz teledetekcyjnych, zaprezentowane zostały również nowości technologiczne w teledetekcji. Jan Niedzielko, specjalista ds. teledetekcji w firmie MGGP Aero , przedstawił proces ustalania optymalnych parametrów do pozyskiwania danych hiperspektralnych z zastosowaniem skanerów HySpex. Dr inż. Krzysztof Bakuła z Politechniki Warszawskiej przybliżył słuchaczom charakterystykę danych pozyskanych przy pomocy multispektralnego skanera laserowego Optech Titan. Prelegenci poruszyli również tematy modelowania 3D na potrzeby analiz w gospodarce przestrzennej oraz modelowania rozmieszczenia ludności z wykorzystaniem BDOT10k.

Sesje plenarne drugiego dnia konferencji skupiały się na technologiach fotogrametrycznych i skaningu laserowego oraz wykorzystaniu danych z nich pochodzących. Prezentacje dotyczyły praktycznego podejścia do zagadnień fotogrametrycznych. Wśród nich, znalazły się referaty nt. wpływu starzenia się zdjęcia lotniczego na jego walory pomiarowe, ekstrakcji linii brzegowej przy użyciu wysokorozdzielczych ortoobrazów, a także chmury punktów z dopasowania obrazów jako alternatywy dla naziemnego skaningu laserowego. Nie zabrakło też prezentacji opracowań na podstawie danych z lotniczego skaningu batymetrycznego czy omówienia stabilizacji systemu pomiarowego dla wiatrakowca w aspekcie jakości danych LiDAR.

W czasie drugiego dnia Sympozjum odbyła się sesja posterowa.

W trakcie Sympozjum zostały rozstrzygnięte konkursy na najlepszy poster i najlepsze referaty. W konkursie na najlepszy poster zwyciężył zespół z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i NID z plakatem nt. „Wykorzystanie rywalizacji w procesie partycypacji społecznej i tworzeniu inteligentnych miast”. Miejsca drugie i trzecie otrzymały plakaty „Gęstość chmury punktów w projektach MLS” A. Warchoła (UR) i „Automatyczna metoda kartowania pożarzysk na zdjęciach satelitarnych Landsat – przykład basenu morza Śródziemnego” przygotowany przez S. Aleksandrowicz i E. Woźniak z CBK PAN.

Nagrody w konkursie na najlepszy referat otrzymali: za pierwsze miejsce – Małgorzata Jarząbek-Rychard, Andrzej Borkowski „Modelowanie 3D zabudowy na podstawie danych lotniczego skaningu laserowego: automatyzacja i weryfikacja algorytmów”, za drugie miejsce ex aequo Jakub Kolecki (AGH) z referatem „Rozwiązania analityczne związane z obsługą procesu orientacji zdjęć oraz wykonywaniem opracowań wektorowych w programie Bundlab” i zespół w składzie: Wężyk P., Rysiak P., Zięba K., Warchoł A., Szostak M. (UR) z referatem „Integracja chmur punktów ALS oraz TLS oraz modelowanie 3D Jaskini Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym”.

Kolejne Sympozjum, w 2016 roku odbędzie się we Wrocławiu.

Konferencje - aktualności

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

04 marca 2024

W dniu 23 maja 2024 r. odbędzie się konferencja podsumowująca projekt pt. „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych" organizowana przez Wojskową Akademię Techniczną.

22 lutego 2024

W dniach 18 - 19 kwietnia 2024 roku na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbędzie się XVIII Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser