GIS w Służbie Celnej - podsumowanie konferencji

Dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu mł. insp. Bogusław Szuba otwiera konferencję (fot. Służba Celna)W dniach 27-28 października 2016 r. we Wrocławiu odbyła się międzynarodowa konferencja zatytułowana „Analiza kryminalna i systemy informacji geograficznej wykorzystywane w zwalczaniu przestępczości". Spotkania było okazją do przekazania międzynarodowej nagrody firmy ESRI dla Polskiej Służby Celnej.

W konferencji wziął udział Zastępca Szefa Służby Celnej insp. Jerzy Chrobak, a także goście z niemieckiej i czeskiej administracji celnej oraz przedstawiciele Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier Ministerstwa Finansów, Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji, Zarządu Operacyjnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Departamentu Analiz Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Delegatury CBA w Krakowie, Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Katedry Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Izby Skarbowej we Wrocławiu, Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu, firmy ESRI Polska, analitycy kryminalni z 16 izb celnych a także przedstawiciele komórek organizacyjnych Pionu Kontroli Izby Celnej we Wrocławiu wraz przedstawicielami tych pionów, reprezentującymi urzędy celne w Legnicy, w Wałbrzychu i we Wrocławiu. W sumie w konferencji uczestniczyło ponad sto osób.

Kulminacyjnym punktem konferencji stanowiło przekazanie międzynarodowej nagrody firmy ESRI. Służba Celna RP znalazła się w gronie 180 firm i instytucji, które wyróżniono za innowacyjne wykorzystywanie tej technologii i stworzenie niestandardowego systemu analiz. Nagrodę SAG AWARD (Special Achievement In GIS – 2016; Specjalne Osiągnięcie w GIS w roku 2016) odebrał Zastępca Szefa Służby Celnej – insp. Jerzy Chrobak. Podkreślił on, że technologię GIS stosują z dużym powodzeniem analitycy kryminalni we wszystkich izbach celnych, w szczególności poprzez wykorzystanie „Systemu Informacji Geograficznej Ministerstwa Finansów". Działania te znajdują pełne zrozumienie i poparcie kierownictwa Służby Celnej, dzięki czemu udało się wypracować i wdrożyć model pracy analityków, który się sprawdza i przekłada jednocześnie na konkretne sukcesy, również na arenie międzynarodowej. Zastępca Szefa Służby Celnej insp. Jerzy Chrobak podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do wdrożenia analizy kryminalnej i „Systemu GIS" w Służbie Celnej. Podkreślił on duże zaangażowanie i determinację w dążeniu do osiągania sukcesów wszystkich osób związanych z wdrożeniem, funkcjonowaniem i wykorzystywaniem analizy kryminalnej i Systemu Informacji Geograficznej.

Od października bieżącego roku w Izbie Celnej we Wrocławiu działa jako Centrum Kompetencyjne jednostka centralna: Referat Analizy Kryminalnej i Systemów Wsparcia, który koordynuje pracę analityków kryminalnych i jest odpowiedzialne za utrzymanie i rozwój analizy kryminalnej w Służbie Celnej a także wsparcie merytoryczne i techniczne Systemu Informacji Geograficznej (GIS).

Podczas konferencji zapowiedziana została bliska współpraca z Katedrą Informatyki Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, Komendą Główną Policją i poszczególnymi komendami wojewódzkimi, Departamentem Analiz Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie oraz innymi służbami i instytucjami na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa ekonomicznego Państwa.

Insp. Jerzy Chrobak w toku konferencji podkreślił istotne znaczenie nowoczesnego podejścia do rozpoznawania, wykrywania i zwalczania przestępczości jakim jest niewątpliwie stosowanie technik i narzędzi związanych z analizą kryminalną i systemem informacji geograficznej (GIS). Zapewnił on o pełnym poparciu dla planowanego rozwoju i wzmocnienia analizy kryminalnej, także w kontekście zachodzących zmian.

Źródło: Służba Celna

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser