Relacja z 30. Międzynarodowej Konferencji Studentów Geodezji w Zagrzebiu

IGSM 2017Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowej Konferencji Studentów Geodezji dobiegła końca. Dzięki tegorocznym organizatorom z Uniwersytetu w Zagrzebiu w dniach 25.06-1.07 ponad 150 uczestników (studentów i seniorów) miało okazję brać udział w aktywnościach zarówno naukowych, jak i kulturalnych, a także zasmakować życia w słonecznej stolicy Chorwacji. Jak co roku IGSM zgromadził przedstawicieli kilkunastu narodowości. Największą frekwencją mogły się poszczycić Niemcy i Polska.

Polskimi reprezentantami byli studenci ze Stowarzyszenia Studentów WGiK Politechniki Warszawskiej GEOIDA, z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji (IGSM) jest corocznym wydarzeniem zrzeszającym studentów i absolwentów europejskich uczelni działających w obszarze geodezji, kartografii, geomatyki i geoinformatyki. Nad prawidłową organizacją konferencji czuwa powstała w 1994 roku Międzynarodowa Organizacja Studentów Geodezji (IGSO), która zrzesza obecnie prawie 100 uniwersytetów z całej Europy. Cykliczne organizowanie IGSM promuje działalność naukową w dziedzinie geodezji, kartografii i geoinformatyki oraz umożliwia integrację branżowego środowisko akademickiego, a także pozwala na nawiązywanie nowych, międzynarodowych kontaktów i wymianę doświadczeń, co znacznie ułatwia późniejsze wejście studentów na rynek pracy.

Gospodarzem tegorocznej konferencji był Wydział Geodezji Uniwersytetu w Zagrzebiu. Jest to najstarszy uniwersytet w południowo-wschodniej Europie, w tym także w całej Chorwacji. Powstał w połowie XVII w., intensywnie rozszerzał swoją działalność i dziś składa się już z prawie 30 wydziałów nauk humanistycznych, artystycznych i technicznych.

Po krótkich słowach wstępu wygłoszonych przez organizatorów, nadszedł czas na rozpoczęcie konferencji. Tradycyjnie było to stuknięcie drewnianym młotkiem, którego dźwięk oficjalnie otworzył tegoroczny International Geodetic Student Meeting. Owocnej konferencji i niezapomnianego pobytu w stolicy Chorwacji życzył w swoim wystąpieniu rektor Uniwersytetu w Zagrzebiu, prof. dr Damir Boras. Następnie głos przekazano przedstawicielom sponsorów, którzy kolejno prezentowali działalność swoich firm i ich aktualnie prowadzone projekty.

Mimo napiętego harmonogramu nie zabrakło również zwiedzania. Uczestnicy otrzymali mapy z najważniejszymi miejscami w Zagrzebiu wraz z ich krótką historią i ruszyli na grę terenową zaplanowana w formie spaceru. Przy niektórych zabytkach na zwiedzających czekały tematyczne zadania do wykonania (np. przenoszenie na czas wody ze źródła, od którego według legendy pochodzi nazwa miasta). Duże zainteresowanie wzbudziła również wycieczka do Muzeum Techniki im. Nikola Tesli, gdzie studenci mogli zapoznać się z biografią tego niezwykłego wynalazcy.

IGSM 2017

Tradycyjnym punktem programu, którego i tym razem nie mogło zabraknąć, był International Evening. Wieczór spędzony na próbowaniu regionalnych przysmaków od zawsze cieszył się sympatią uczestników. Tak było i tym razem. Stoły bogato zastawione charakterystycznymi dla danego kraju potrawami przyciągały do siebie tłumy. Tego wieczoru można było spróbować chorwackiego ajwaru, austriackich serów, niemieckiego piwa, czy bałkańskiej rakiji. Jak co roku polski stół również cieszył się sporą popularnością. Chleb ze smalcem, swojska kiełbasa, górskie oscypki, szarlotka, czy domowej roboty alkohole zyskały tego wieczoru kolejnych fanów. Była to niesamowita okazja nie tylko do spróbowania specjałów kulinarnych innych państw, ale również do wymiany kulturowej i poznania zwyczajów innych narodowości (jak chociażby różnorodne stroje regionalne, które niektórzy uczestnicy co roku przywożą specjalnie na tę okazję).

IGSM 2017Jednym z najważniejszych aspektów Międzynarodowej Konferencji Studentów Geodezji jest sposobność do zaprezentowania badań i projektów naukowych uczestników. Efekty swoich prac studenci mogli przedstawić w formie referatu lub posteru. Tematy referatów były bardzo zróżnicowane. Słuchacze mogli dowiedzieć się m. in. o fotogrametrii niskiego pułapu w rolnictwie, czy alternatywnym wykorzystaniu systemów GIS. Jedyny referat prezentowany przez studenta polskiej uczelni dotyczył projektu studenckiego satelity PW-SAT2 i szerokim zagadnieniu jego pozycjonowania. Jako najlepszy uznany został referat wygłoszony przez reprezentanta Serbii, Igora Ruskovskiego. Przybliżył on publiczności swoją pracę pt. „Application of GPR technology in detecting heating system pipeline”. Sesja posterowa została w zdecydowanej większości zdominowana przez polskich studentów. Zaprezentowane zostały projekty dotyczące m.in. wirtualnych prezentacji, skaningu laserowego, czy aplikacji geoinformatycznej. Głosowanie publiczności wyłoniło zwycięzcę, którym został student Wojskowej Akademii Technicznej, Krzysztof Pepłoński, z projektem pt. „GeodSim- A land surveyor simulator”.

IGSM 2017Część konferencji poświęcona została części dydaktycznej. Studenci mogli według własnych preferencji wybrać interesującą ich dziedzinę, a organizatorzy na tej podstawie podzielili uczestników na grupy projektowe. Jeden z warsztatów przybliżył uczestnikom konferencji technologię SLAM (ang. Simultaneous Localization and Mapping), która zakłada tworzenie i mapowanie przestrzenne otoczenia wokół urządzenia pomiarowego oraz aktualizację modelu w czasie rzeczywistym. Aby uprościć zagadnienie prowadzący (po krótkim wprowadzeniu teoretycznym) przygotowali zestaw przedmiotów, dla których uczestnicy warsztatów musieli wykonać szereg pokrywających się zdjęć. Następnie po ich zaimportowaniu do oprogramowania VisualFSM możliwe było wygenerowanie modelu 3D, który został następnie dopracowany w programie MeshLab. Z kolei miłośnicy kartografii mogli sprawdzić swoje umiejętności w praktyce tworząc za pomocą open source’owego oprogramowania QGIS wieloskalową mapę wybranego przez siebie miasta na podstawie otwartych danych przestrzennych i selekcji zaimportowanych danych za pomocą odpowiednich kwerend.

Podsumowaniem tygodnia konferencji było Zgromadzenie Walne - General Assembly, podczas którego przedstawiono i przedyskutowano wszelkie sprawy formalne dotyczące całej społeczności IGSO. Zaprezentowano podsumowanie finansowe IGSM 2016 z Monachium oraz wstępne rozliczenie IGSM 2017. Gospodarze IGSM 2018 w Walencji przedstawili krótką wizytówkę swojego miasta, a także zaprezentowali swoje plany na przyszłoroczną konferencję. Wszystkie prezentacje zostały zaopiniowane i zaakceptowane maksymalną liczbą głosów. Kolejnym ważnym punktem Zgromadzenia Walnego jest wybór uczelni, która podejmie się organizacji IGSM za dwa lata. Tegoroczna edycja i pod tym względem była wyjątkowa, ponieważ swoją kandydaturę zgłosiły aż trzy uniwersytety. O organizację IGSM 2019 ubiegały się Politechnika Warszawska, Czeski Uniwersytet Techniczny w Pradze oraz Uniwersytet w Lizbonie. Wszyscy kandydaci przedstawili kolejno przygotowane wcześniej prezentacje dotyczące swojego kraju, uczelni oraz pomysłów na organizację konferencji, a następnie w jawnym głosowaniu wybrano zwycięzcę. Zdecydowaną większością głosów wygrało Stowarzyszenie Studentów WGiK PW GEOIDA i dzięki temu już za dwa lata Politechnika Warszawska gościć będzie w Warszawie przedstawicieli tak wielu europejskich uczelni. Wybór daty również nie jest przypadkowy. Geoida utworzona została w 1994 roku w związku z organizacją w Warszawie IGSM 1995, co oznacza, że wraz z International Geodetic Student Meeting obchodzić będziemy również 25-lecie Stowarzyszenia.

Dziękujemy tegorocznym gospodarzom z Uniwersytetu w Zagrzebiu za gościnne przyjęcie i organizację tak wielu aktywności dydaktycznych i kulturalnych. Przyszłoroczna Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji odbędzie się w dniach 23-29.06.2018 w Walencji, w Hiszpanii. Już teraz polecamy śledzić przygotowania do konferencji (FB: IGSM 2018 Valencia) oraz w imieniu organizatorów serdecznie zachęcamy do wzięcia w niej udziału. Z niecierpliwością czekamy również na rok 2019, kiedy to w Warszawie gościć będziemy tak wielu wspaniałych studentów z całej Europy.

Joanna Wnuk, Stowarzyszenie Studentów WGiK PW „GEOIDA”

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser