logo gisplay

HxGN Local Poland 2017 - profesjonalne spojrzenie na geoinformację

HxGN Local Poland 2017 (fot. GEOIDA)W dniach 16-17 listopada odbyła się kolejna edycja konferencji geoinformatycznej HxGN Local Poland, tym razem w Hotelu Westin w Warszawie. Organizowana była przez firmę Hexagon wraz z pododdziałami, partnerem Microsoft, a zaproszono na nią wielu znamienitych gości pracujących w międzynarodowych firmach.

Otwierający wykład pt. „Mapy smaku” poprowadził sam Robert Makłowicz. Połączył on tematy kulinarne z geopolitycznymi i historycznymi, a zakończył refleksyjnymi słowami, że czasem nie jest ważna mapa tego co na świecie, a tego co mamy w sercu. Następnie nastąpiło przywitanie prelegentów i krótka zapowiedź ich wystąpień, a także prezentacja organizatora.

Czwartkową sesję rozpoczęło wystąpienie prezesa fundacji Omnigea na temat dobrego rządzenia w inteligentnych miastach oraz kompromisu w planowaniu przestrzennym. Następnie przedstawiciel elbląskiej Opegieki wprowadził słuchaczy w temat „grywalizacji”, czyli wykorzystania mechanizmów znanych z gier do modyfikowania zachowań odbiorcy. Kolejne prelekcje poruszały tematy uspołecznienia danych przestrzennych oraz prezentowały nowości programistyczne w ofercie firmy Hexanon - GeoMedia i Imagine, oraz Microsoft - nowatorskie Power BI pozwalające opracowywać wiele różnych danych.

Popołudniowy blok wykładów zaczął się od prezentacji możliwości i filozofii firmy Leica. Następnie przyszła kolej na gości z Włoch - interdyscyplinarną firmę IDS o międzynarodowym zasięgu. Hexagon Mining mógł pochwalić się jak dba o bezpieczeństwo i produktywność poprzez rozwiązania dla życia w kopalni, a firma COWI zaprezentowała wykorzystanie m.in. LiDAR-u do tworzenia niezwykle dokładnych modeli danych dla całej Europy, a także rejonów Ameryki. Na zakończenie posłuchać można było o Rozporządzeniu o Ochronie Danych Osobowych oraz skutkach jego wprowadzenia.

HxGN Local Poland 2017 (fot. GEOIDA)

Piątek podzielony był na odbywające się równolegle sesje. Poranna Utilities & Government poruszała tematy zarządzania, pozyskiwania i wprowadzania danych przestrzennych oraz technologiach „smart”. Government & Defence traktowała o teledetekcji i analizie obrazu. Powrócono do fundamentów rozwoju i zarządzania miasta inteligentnego, pokazano zastosowania map inteligentnych powiązanych z chmurą obliczeniową. Zaprezentowano narzędzia Hexagon służące do integracji danych na poziomie operacyjnym i strategicznego zarządzania.

Po południu odbyła się sesja Government & Transportation skupiająca się głównie na hydrografii, zarządzaniem ruchem kolejowym i lotniczym oraz innowacjami w transporcie. Równocześnie na panelu Public Safety & Security miała miejsce prezentacja ataku hakerskiego wraz z omówieniem. Przedstawiciele wydziału kryminalnego Policji przedstawili nowe technologie w swojej pracy, co zostało uzupełnione przez opis zastosowania skaningu laserowego w bezpieczeństwie publicznym. Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało również nowy System Powiadamiania Ratunkowego. Można było również zobaczyć przykład aplikacji zarządzania kryzysowego wykonanej w technologii Intergraph Plannng and Response.

Konferencja HxGN to nie tylko wykłady, lecz również ciekawe warsztaty. Czwartek oferował szkolenie na platformie M.Apps z aplikacji Businness Inteligence. W piątek można było podszkolić się z zakresu cyberbezpieczeństwa pod okiem ekspertów z Cyber Security Group, a także zwiększyć swoje umiejętności w obsłudze systemu GeoMedia pod kątem analiz czasowo-przestrzennych. Ponadto dostępny był warsztat nt. praktycznej teledetekcji w oparciu o aplikacje ERDAS.

W trakicie dwóch dni trwania konferencji, w której wzięło udział ponad 160 osób, zaprezentowane zostały aż 34 prelekcje i przeprowadzono 4 warsztaty. Zostały już złożone zapowiedzi kolejnej, równie oczekiwanej, edycji wydarzenia.

Bartosz Zaniewski, Stowarzyszenie Studentów „GEOIDA”

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018