Trzy Oblicza Teledetekcji na Politechnice Warszawskiej - podsumowanie konferencji

Konferencja Naukowa „Trzy Oblicza Teledetekcji” na Politechnice Warszawskiej - 13 grudnia 2017 r. (fot. GEOIDA)Tegoroczna, 15. edycja Dnia Teledetekcji odbyła się 13 grudnia w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Wydarzenie zatytułowane „Trzy Oblicza Teledetekcji” skupiało się na trzech różnych ujęciach teledetekcji – na pułapie naziemnym, lotniczym oraz satelitarnym.

Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „GEOIDA” wraz z Zakładem Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej WGiK PW. Patronat honorowy nad konferencją objęła Dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. Alina Maciejewska oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich.

Dzień teledetekcji uroczyście rozpoczął Prodziekan ds. Studenckich dr hab. inż. Andrzej Pachuta, profesor PW. Wygłosił kilka słów o teledetekcji jako nauce i o jej rozwoju. Następnie głos przejęła dr hab. inz. Katarzyna Osińska-Skotak, pomysłodawczyni wydarzenia, która przypomniała wszystkim historię obchodów Dnia Teledetekcji oraz przywitała licznie przybyłych gości, wśród których byli pracownicy Wydziału Geodezji i Kartografii, pracownicy z zaprzyjaźnionych instytucji oraz studenci z różnych uczelni.

Pierwszą sesję referatową rozpoczęła dr Anna Jarocińska z Uniwersytetu Warszawskiego. Opowiedziała o zastosowaniach teledetekcyjnych pomiarów naziemnych w badaniach środowiska. Wyjaśniła zgromadzonym na czym polegają teledetekcyjne pomiary terenowe. Omówione zostały możliwości zastosowań badań naziemnych tj. rozpoznawanie obiektów poprzez szybki nieinwazyjny pomiar oraz ocena kondycji roślinności wykorzystująca charakterystyki spektralne.

Z KNGiK Metiri z Akademii Morskiej w Szczecinie przyjechały Panie Klaudia Najdecka i Ilona Garczyńska, które opowiedziały o badaniu dokładności opracowań fotogrametrycznych z wykorzystaniem drona typu „low cost”. Uczestnicy dowiedzieli się, że na dokładność wpływała m.in. odpowiednia sygnalizacja fotopunktów, warunki meteorologiczne, wysokość lotu oraz stopień pokrycia.

O ubezpieczeniach upraw rolnych opowiedział Paweł Wójcik – członek Stowarzyszenia Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geoida” – a obecnie przedstawiciel firmy SkySnap. Dokładnie omówił zastosowanie najnowszych technologii teledetekcyjnych tj. BSL, satelitów oraz machine learning. Wskazał ideę dostarczania informacji geoprzestrzennych dla różnych branż jako kierunek rozwoju oraz zachęcił wszystkich do kreowania własnych rozwiązań i produktów.

Konferencja Naukowa „Trzy Oblicza Teledetekcji” na Politechnice Warszawskiej - 13 grudnia 2017 r. (fot. GEOIDA)

Jakub Krawczyk z OPEGIEKA Elbląg przedstawił nowy projekt badawczo-rozwojowy TreeQuant. Projekt polegał na opracowaniu samouczącej się informatycznej platformy analitycznej wspomagającej proces zarządzania lasami wykorzystując dane obrazowe z kamer fotogrametrycznych oraz chmury punktów multispektralnego skanera laserowego.

Po przerwie kawowej drugą sesję referatową rozpoczęła prezentacja o sensorach teledetekcyjnych na platformie lotniczej. Referat Łukasza Sławika z firmy MGGP Aero dotyczył omówienia sensorów oraz analiz opartych na różnych źródłach informacji. Prezentację zakończono refleksyjnym pytaniem „I co dalej?”, które skłoniło uczestników do zastanowienia się nad dalszym rozwojem technologii w teledetekcji.

Kolejnym przedstawicielem firmy OPEGEKA Elbląg była Paulina Ściana, która zaprezentowała przykłady zastosowania Sentinel-1 oraz Sentinel-2 w projekcie FABSPACE 2.0. Przedstawiła uczestnikom dwa projekty z wykorzystaniem Sentinel. Pierwszym z nich było wyznaczenie powierzchni zniszczeń w lasach w nadleśnictwie Czersk i Rytel z danych Sentinel-2 po przejściu nawałnic z 11 na 12 sierpnia bieżącego roku. Drugim celem było wyznaczenie terenów zurbanizowanych z Sentinel-1 dla stolicy Indii – New Delhi.

Beata Weintrit z firmy Astri Polska przybliżyła nowe możliwości teledetekcji satelitarnej. W unijnym programie Copernicus przyjęto za zadanie rozwój europejskich serwisów informatycznych opartych na satelitarnych obserwacjach Ziemi i danych in situ. Copernicus posiada przede wszystkim darmową i otwartą politykę danych, umożliwia monitoring Ziemi, środowiska i ekosystemów oraz wspomaga podczas kryzysów.

Ostatnim prelegentem była Klaudia Bielińska-Płoszka z firmy Esri Polska, która omówiła wartość danych satelitarnych w oprogramowaniu ENVI. Zostały przedstawione przykłady zastosowań zobrazowań optycznych i SAR do wykonania m.in. analizy zmian, wykrywania anomalii i monitoringu przemieszczeń terenu w różnych regionach świata.

Podczas trwania konferencji prezentowały się stoiska firmy Hexagon Safety & Infrastructure oraz Astri Polska, gdzie uczestnicy mogli przedyskutować nurtujące ich zagadnienia z przedstawicielami firm.

Na zakończenie konferencji wręczono nagrody za zorganizowane konkursy w ramach Dnia Teledetekcji. Konkurs polegający na rozpoznaniu ze zdjęć satelitarnych czterech polskich miast został przeprowadzony na stronie wydarzenia na Facebooku, natomiast podczas trwania przerwy kawowej odbył się Teledetekcyjny Quiz. Partnerami, a tym samym fundatorami nagród zostały takie firmy jak: Esri Polska, Hexagon Safety & Infrastructure, Astri Polska, Teart Współczesny oraz BeActive. Patronat medialny nad konferencją objęli: miesięcznik Geodeta, Przegląd Geodezyjny, portal gisplay.pl, studencka telewizja internetowa TVPW oraz portal polibuda.info.

Na tym nie skończyły się tegoroczne obchody z okazji Dnia Teledetekcji. Zaraz po sesjach referatowych odbyły się warsztaty zorganizowane przez przedstawicieli firm:

  • „Wyznaczenie terenów zurbanizowanych z Sentinel-1” - Paulina Ściana, OPEGIEKA Elbląg,
  • „ Truskawkowe pole w oku drona – analiza stanu i wielkości upraw w ENVI Crop Science” – Klaudia Bielińska-Płoszka, Esri Polska,
  • „ Zarządzanie i udostępnianie danych teledetekcyjnych – Erdas Apollo i Erdas Imagine” – Hexagon Safety & Infrastructure.

Milena Chmielewska,  GEOIDA

 

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser