wielkanoc baner

Relacja z konferencji PTFiT

 XXI Ogólnopolskie Fotogrametryczne Sympozjum Naukowe nt. „Aktualne wyzwania fotogrametrii, teledetekcji i geoinformatyki”W dniach 19-21 września 2018 roku odbyło się XXI Ogólnopolskie Fotogrametryczne Sympozjum Naukowe nt. „Aktualne wyzwania fotogrametrii, teledetekcji i geoinformatyki”.

W Sympozjum brało udział 80 osób z instytucji naukowych, administracji oraz sektora prywatnego. Specjalnym gościem honorowym w pierwszym dniu Sympozjum, odbywającym się w Politechnice Koszalińskiej, był Prezydent ISPRS (Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji) Prof. Dr.-Ing. Christian Heipke z Instytutu Fotogrametrii i Geoinformacji w Uniwersytecie Leibniza w Hanowerze, który w sesji otwarcia przedstawił bardzo interesujący wykład inauguracyjny nt. „Photogrammetric deep learning”.

W tym samym dniu odbyła się pierwsza sesja audytoryjna, po której uczestnicy sympozjum zostali przewiezieni do Hotelu Royal Park Hotel & Spa w Mielnie, w którym w następnych dniach odbyły się cztery sesje plenarne oraz sesja posterowa. Ogółem w trakcie Sympozjum przedstawiono 26 referatów, w 5-ciu sesjach audytoryjnych, oraz 25 posterów. Różnorodna tematyka referatów dotyczyła między innymi: pozyskania 2D i 3D danych z stosowanych obecnie sensorów umiejscowionych na wielopoziomowych platformach, ich aplikacje i analizy, sposoby przetwarzania danych fotogrametrycznych i teledetekcyjnych, ich integracja z danymi z innych źródeł oraz różnorodne ich zastosowania w różnych dziedzinach.

Ponadto, została tam także zorganizowana sesja, umożliwiająca zaprezentowanie najważniejszych kierunków swoich działań, uczestniczącym przedstawicielom firm - MGGP Aero Sp. z o.o., GISPRO Sp. z.o.o., Laser 3D Jacek Krawiec. Uczestnicy Sympozjum mogli zapoznać się z możliwościami najnowszych skanerów naziemnych, skanerów batymetrycznych oraz oprogramowaniem, a także obejrzeć system MMS/MLS przywieziony przez firmę GISPRO.

Na podstawie dyskusji prowadzonych podczas Sympozjum sformułowano następujące końcowe wnioski, które zaprezentowano podczas podsumowania konferencji:

  • zwiększenie stałej współpracy pomiędzy instytucjami reprezentującymi: Naukę i dydaktykę, Biznes, oraz Administrację;
  • dążenie do łączenia środowisk naukowych, biznesowych i administracyjnych w zakresie fotogrametrii, teledetekcji i geoinformacji poprzez organizowanie wspólnych konferencji, które zgromadzą większą liczbę uczestników z powyższych środowisk;
  • rekomendację na zorganizowanie we wrześniu 2020 roku, XXII Ogólnopolskiego Fotogrametrycznego Sympozjum Naukowego otrzymali Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jako instytucja akademicka oraz przedstawiciele sektora prywatnego.

Organizatorami Sympozjum byli: Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji, Katedra Geoinformatyki, Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej oraz Zarząd Główny Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Sympozjum zostało objęte patronatem przez pięć przedsiębiorstw: GISPRO Sp. z o.o., Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A., MGGP Aero Sp. z o.o., Laser 3D Jacek Krawiec oraz Esri Polska Sp. z o.o. Patronat medialny nad tym wydarzeniem obieli: Redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl, Przegląd Geodezyjny, oraz gisplay.pl.

 dr inż. Tomasz Kogut, prof. dr hab. Aleksandra Bujakiewicz

Konferencje - aktualności

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

04 marca 2024

W dniu 23 maja 2024 r. odbędzie się konferencja podsumowująca projekt pt. „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych" organizowana przez Wojskową Akademię Techniczną.

22 lutego 2024

W dniach 18 - 19 kwietnia 2024 roku na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbędzie się XVIII Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser