W Gdańsku o współczesnej geodezji, hydrografii oraz nawigacji

Dzisiaj (1 lipca) w Gdańsku rozpoczyna się dwudniowa konferencja pod hasłem Geomatyka 2010. Na Politechnice Gdańskiej spotka się ponad 120 specjalistów z całej Polski, by dyskutować o problemach współczesnej geodezji, hydrografii oraz nawigacji.

Spotkanie pod hasłem Geomatyka 2010 obejmuje XXIII Konferencję Naukowo-Techniczną Katedr i Zakładów Geodezji Sekcji Specjalnej Geodezji na wydziałach niegeodezyjnych Polskiej Akademii Nauk oraz krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii prowadzone w tym roku pod hasłem "Służby Hydrograficzne istotnym elementem zabezpieczenia handlu morskiego".

Konferencja skierowana jest do pracowników i pracodawców branż inżynieryjnych, przede wszystkim z dziedziny geodezji, budownictwa, inżynierii transportu, architektury, planowania przestrzennego, hydrografii, nawigacji i administracji samorządowej. Co istotne, wśród uczestników znajdą się nie tylko pracownicy naukowi z PAN i polskich uczelni wyższych, ale także geodeci powiatowi z regionu całego Pomorza oraz Warmii i Kujaw. Przybędzie także kilkanaście osób z Holandii, Niemiec i Szwajcarii. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w ponad 60 referatach, dyskusjach i obradach plenarnych.

- Zależało nam na pokazaniu niezwykle dynamicznego rozwoju współczesnej geodezji i kartografii oraz na zaakcentowaniu rozległej współpracy Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej ze środowiskiem biznesu. Wszak, co warto podkreślić, jesteśmy jedynym wydziałem w Polsce, kształcącym studentów na kierunku geodezja i kartografia, który może pochwalić się pierwszą kategorią naukową - mówi dr inż. Jakub Szulwic z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, kierownik Zakładu Geodezji.

Co więcej, geodezja i kartografia cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów na studia. W ubiegłym roku o jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się 16 kandydatów.

Dwudniowa konferencja Geomatyka 2010 ma na celu wymianę doświadczeń z zakresu geodezji inżynieryjnej, w tym diagnostyki obiektów, geodezji satelitarnej, geoinformatyki i sieci geodezyjnych. Zebrani poruszać będą także zagadnienia związane z digitalizacją zasobów i baz danych georeferencyjnych oraz z nawigacją i hydrografią. Będzie też mowa o wykorzystaniu skaningu laserowego i aparatów bezzałogowych z kamerami w pracy geodetów.

W ramach konferencji odbędzie się wystawę nowoczesnego sprzętu geodezyjnego i hydrograficznego połączoną z warsztatami technologicznymi. Będą skanery laserowe, odbiorniki GPS, oprogramowanie CAD i GIS oraz geodezyjne systemy pomiarowe.

- Warto wybrać się na wystawę, by świadomie wybrać kierunek studiów, a przede wszystkim by zadziwić się możliwościami współczesnej kartografii i geodezji. Mówiąc o tych dziedzinach wiedzy nie możemy mieć na myśli jedynie niwelatora czy teodolitu   - zaznacza dr inż. Jakub Szulwic, kierownik Zakładu Geodezji, organizator konferencji.

Podczas konferencji zaprezentowana zostanie również nowa oferta kształcenia na kierunku geodezja i kartografia na PG - 2 lipca, godz. 11.15, sala 403 Gmach Główny PG.

Organizatorem konferencji Geomatyka 2010 jest Zakład Geodezji na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Szczegółowy plan konferencji

Strona konferencji

Źródło: Politechnika Gdańska

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser