20-lecie GEOPOZu: relacja z seminarium

geopoz 20-lecie front2W piątek, 5 sierpnia br. Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ zorganizował na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM seminarium "Geodezja jutra - nowoczesne rozwiązania w dziedzinie geodezji i kartografii". Seminarium zostało zorganizowane z okazji jubileuszu 20-lecia ZGiKM GEOPOZ.

W auli Uniwersytetu spotkali się przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, środowiska geodezyjnego i naukowego oraz obecni i byli pracownicy jednostki. Przybyłych na spotkanie gości powitał Andrzej Krygier, Dyrektor GEOPOZu. Przedstawił historię powstania jednostki oraz podziękował wielu osobom, które wspierały miejską służbę geodezyjną w Poznaniu na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Następnie oficjalne wyrazy uznania dla działalności GEOPOZu przekazał w formie gratulacji i podziękowań wojewoda wielkopolski, Piotr Florek, który podkreślił, że powstanie jednostki było rozwiązaniem innowacyjnym i z perspektywy czasu zwieńczone sukcesem. Wojewoda zaznaczył, że działalność GEOPOZu przyczyniła się do rozwoju Poznania i całego regionu.

W dalszej kolejności Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Jerzy Stępień, przeczytał list gratulacyjny Prezydenta Miasta Poznania, Ryszarda Grobelnego. Prezydent napisał, że "powołana 20 lat temu jednostka, łącząc tradycję z nowoczesnością, stała się wzorem  do naśladowania dla innych miast". Prezydent Stępień zaznaczył profesjonalne podejście do realizowanych zadań przez wszystkich pracowników GEOPOZu i dodał, że życzyłby sobie takiej współpracy z każdą miejską jednostką organizacyjną.

W następnym wystąpieniu Stanisław Cegielski, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich, odniósł się do przyszłości geodezji i kartografii: - Wiele spraw wymaga nowego podejścia do realizacji zadań, które stoją przed geodezją i kartografią. Patrząc na dotychczas realizowane zadania jestem przekonany, że i w przyszłości dacie sobie wspaniale radę - mówił.

Po wystąpieniach przedstawicieli władz i środowiska geodezyjnego uczestnicy seminarium wysłuchali kilku referatów. Roman Gęzikiewicz, Zastępca Dyrektora ds. Systemu Informacji Przestrzennej oraz Dariusz Rynduch, Główny Informatyk przedstawili najważniejsze osiągnięcia i obecne działania rozwojowe podejmowanych przez GEOPOZ. Profesor dr. hab. inż. Jarosław Bosy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu omówił rozwój technologii wykorzystywanych w geodezji ostatnich 20 lat. Z kolei dr inż. Ryszard Preuss z Politechniki Warszawskiej wygłosił wykład na temat fotogrametrycznych metod zasilania systemów informacji przestrzennej.

Seminarium towarzyszyła wystawa. Zostały zaprezentowane opracowania fotogrametryczne oraz rejestry i dokumenty służby geodezyjnej i kartograficznej, które funkcjonowały dawniej i które obowiązują obecnie.

W seminarium uczestniczyło ponad 150 osób. Obok wyżej wymienionych gości znaleźli się również Michał Stuligrosz - Poseł na Sejm RP, Lidia Danielska - Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, Barbara Sajnaj - Skarbnik Miasta, Stanisław Tamm - Sekretarz Miasta, Grzegorz Ganowicz - Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Piotr Liberski - Geodeta Województwa Wielkopolskiego, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Geodetów Polskich, reprezentanci Wielkopolskiego Klubu Geodetów oraz pracownicy i emeryci GEOPOZu. Seminarium ze względu na interesującą tematykę prezentacji i życzliwą atmosferę spotkało się z dużym uznaniem i zadowoleniem gości.

Seminarium było najważniejszym projektem z cyklu działań podejmowanych w ramach obchodów 20-lecia powstania w samorządowym Poznaniu Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ. Jesienią planowane jest zorganizowanie wystawy materiałów i dokumentów geodezyjnych i kartograficznych w Sali Obsługi Klienta GEOPOZu przy ulicy Gronowej 20.

Źródło: GEOPOZ

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser