O technologiach pomiarowych na III Sesji Geomatyki Górniczej

sesja geomatyki gorniczej luty 2012 frontW dniu 22 lutego 2012 w ramach XXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej przy współpracy z Komisją Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, odbyła się III z kolei Sesja Geomatyki Górniczej. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania były "Nowoczesne Techniki Pomiarowe".

Ze względu na sukcesywnie rosnącą ilość referatów, która w tym roku osiągnęła liczbę 20, sesja podzielona została na 3 części i trwała od 9:00 do 16:30.

W ramach I części sesji zaprezentowano cztery geomatyczne technologie pomiarowe, dwie interferometryczne: dr Perski satelitarny InSAR, dr Szafarczyk naziemny InSAR. Zaprezentowano również dwa referaty dotyczące skaningu laserowego: mgr Kuźnicki omówił lotniczy skaning laserowy, a spóźniony dr Lipecki laserowy skaning naziemny zastosowany w pionowym wyrobisku górniczym (szybie) oraz wieży szybowej. Dwóch referentów odniosło się w bezpośredni sposób do poważnego w skutkach zniszczenia budynków mieszkalnych pod wpływem eksploatacji górniczej w Bytom - Karb. Podkreślając możliwości obrazowania deformacji terenu w rejonie zniszczonych obiektów budowlanych. Techniki wykonywania zdalnych pomiarów deformacji pozwalają na zaobserwowanie deformacji bez interwencji ekipy pomiarowej w terenie. Pracownicy działów mierniczych w zakładach górniczych coraz częściej spotykają się z odmową stabilizacji reperów obserwacyjnych na prywatnych terenach, co powoduje komplikacje w projektowaniu i pomiarach linii obserwacyjnych deformacji terenu. Z drugiej strony referaty te uwidoczniły bardzo duże możliwości wykonywania niezależnych, od służb mierniczych zakładów górniczych, pomiarów deformacji terenu.

Dr Perski o technologiach pomiarowych (fot. Dariusz Śliwka)

Dr Lipecki o zastosowaniu skaningu laserowego  w szybie (fot. Dariusz Śliwka)

Druga część sesji przebiegła pod znakiem geomatycznyh technologii przetwarzania danych przestrzennych. Sesja została otwarta przez zaproszonego gościa dr hab. Janusza Michalaka referatem pod tytułem "Problematyka złóż i wydobywania ich zasobów w dyrektywie INSPIRE" w którym dokonał przeglądu projektowanych referencyjnych modeli danych przygotowywanych w ramach realizacji poszczególnych tematów zapisanych w aneksach Dyrektywy INSPIRE. Przegląd pozwolił uczestnikom zapoznać się typem i rodzajem danych górniczych, które zostaną objęte przez dyrektywę INSPIRE. Niniejszym organizatorzy serdecznie dziękują Dr Januszowi Michalakowi oraz dr Tadeuszowi Nałęczowi, którzy będąc osobami spoza branży górniczej zgodzili się wystąpić na sesji.

Dr hab. Janusza Michalaka z referatem pod tytułem "Problematyka złóż i wydobywania ich zasobów w dyrektywie INSPIRE" (fot. Dariusz Śliwka)

W kolejnym referacie członkowie Komisji GG przedstawili wspólny referat na temat wykorzystania usługi Web Map Service (WMS) w zakładach górniczych. Usługa WMS pozwala na interoperacyjne udostępnianie map cyfrowych niezależne od dostawcy oprogramowania. W KHW S.A. wykorzystano usługę WMS do przeglądania zasobów udostępnianych przez Urzędy Powiatowe oraz Urzędy Miast, z których najistotniejsze są informacje o obiektach budowlanych. WMSy dostarczyły zewnętrznych niezależnych danych pozwalających zweryfikować posiadane przez kopalnię własne dane kartograficzne, które wcześniej musiały zostać przeliczone do układów współrzędnych nie stosowanych w praktyce górniczej, takich jak WGS84 czy PUW1992. W inny sposób WMS został wykorzystany w KGHM "Polska Miedź" S.A. Tam serwer WMS posłużył do uwspólnienia dwóch odrębnych systemów mapowych, dołowego na w formacie Microstation i powierzchniowego w formacie Geomedia. Dzięki zainstalowaniu intranetowego (wewnętrznego) geoportalu możliwe stało się utworzenie mapy (online) składającej się z warstw pochodzących z różnych systemów kartograficznych.

W drugiej części nie zabrakło również referatów prezentujących najnowsze wdrożenia oprogramowania w zakładach górniczych, Adrian Brol zaprezentował możliwości aplikacji "MapMineGeo" wdrażanej do obsługi map górniczych w Katowickim Holdingu Węglowym. Ten krótki opis nie wyczerpuje wszystkich tematów poruszanych na sesji. Dobrze jednak przybliża jednak charakter sesji oraz zagadnienia na niej poruszane. W trakcie sesji uczestnicy otrzymali kilkanaście darmowych egzemplarzy monografii "Geomatyka Górnicza - praktyczne zastosowania" związanej z działalnością Komisji Geomatyki Górniczej oraz organizatorów SEP w 2011.

Dr inż. Artur Krawczyk prezentuje monografię "Geomatyka Górnicza - praktyczne zastosowania" (fot. Dariusz Śliwka)

Kolejna Sesja Geomatyki Górniczej Szkoły Eksploatacji Podziemnej odbędzie się w 2013 roku, jak zwykle w ostatnim pełnym tygodniu lutego.

dr inż. Artur Krawczyk, AGH

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser