Podsumowanie targów Intergeo 2014

Intergeo 2014W Berlinie zakończyły się 20. międzynarodowe targi geinformatyczne Intergeo 2014. Podczas trzech dni (7-9.10.2014) zaprezentowało się ponad 500 wystawców z 31 krajów świata. Targi przyciągnęły ponad 17 tysięcy zwiedzających.

Intergeo to od dobrych kilku lat największe i najważniejsze miejsce spotkań branży geoinformatycznej w Europie. Nie inaczej było w tym roku. Z danych przedstawionych przez organizatorów wynika, iż tegoroczna frekwencja wśród zwiedzających była wyższa niż w ubiegłych latach o 10%. Odnotowano także wzrost liczby wystawców (510) oraz odwiedzających spoza Niemiec (ok. 35 % wszystkich zwiedzających). Natomiast odbywająca się równolegle konferencja przyciągnęła aż 1400 uczestników.

- Te liczby dowodzą, że nasze targi i konferencja doskonale odpowiadają na potrzebą branży. Pełne hale i wspaniała atmosfera są najlepszym dowodem, iż Intergeo jest na dobrej drodze - powiedział Dr. Karl-Friedrich Thöne, przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Geodetów (DVW), głównego organizatora targów.

Intergeo 2014

Tak jak co roku wśród wystawców można było spotkać czołowe firmy z branży geoinformatycznej, ale też firmy młode, dopiero co wchodzące na rynek i po raz pierwszy prezentujące swoją ofertę tak dużej liczbie osób. Niewątpliwie imprezę zdominowały bezzałogowce. Można było odnieść wrażenie, że co druga firma ma je w swojej ofercie. Organizatorzy przygotowali nawet specjalną strefę lotów pokazowych przed halami wystawowymi.

eXomI tak na przykład, szwajcarska firma SenseFly po raz pierwszy zaprezentowała bezzałogowca o nazwie eXom (na zdjęciu po prawej). Wygladającego jak duża pszczoła drona skonstruowano głównie z myślą o foto inspekcjach trudno dostępnych miejsc. Wyposażono go w ruchomą głowicę z kamerą oraz szereg czujników pozwalających ominąć przeszkody. Data sprzedaży i cena nie są jeszcze znane. Swoją premierę miał także heksakopter firmy Riegl o nazwie RiCOPTER wyposażony w skaner LIDAR - RIEGL VUX-1. Firma Aibotix zaprezentowała natomiast drona Aibot X6 do dokładnego wyznaczania pozycji bez GNSS, a jedynie za pomocą tachimetru Leica Nova MultiStation. Z kolei polska firma Trigger pokazała swój najnowszy model samolotu bezzałgowego Easy Map UAV. Podczas lotów pokazowych dużym zainteresowanie cieszył się dron Asctec Falcon B. Chętni mogli przekonać się o jego stabilności i prostej obsłudze biorąc stery w swoje ręce. Ciekawie prezentował się także oktokopter japońskiej firmy Amuse Oneself, która dopiero co wchodzi na europejski rynek.

Intergeo 2014Integeo to nie tylko bezzałogowce. Był geodezyjny sprzęt pomiarowy, odbiorniki GNSS, kamery lotnicze, a także bardziej przyziemny sprzęt jak łaty, repery czy gwoździe pomiarowe. Wśród prezentowanego oprogramowania dominowały rozwiązania z zakresu WebGIS-u, fotogrametrii, obróbki chmur punktów ze skaningu laserowego czy mobilnego mapowania. Kilka firm prezentowało swoje najnowsze pomysły na generowanie modeli 3D. Na stoisku Acute 3D można było zapoznać się z oprogramowaniem Smart3DCapture do generowania trójwymiarowych modeli ze zdjęć. Podobne rozwiązanie prezentowała czeska firma Melown Maps. Pokazany przez nich system jest w pełni zautomatyzowany i działa w oparciu o technologię WebGL 3d pozwalającą na modelowania 3D na masową skalę.

Firma 3D Laser Mapping pokazała rozwiązanie do pomiaru i analizy przemieszczeń osuwisk na terenach górniczych. System o nazwie Site Monitor 4D bazujące na skaningu laserowym i pozwala z dużą precyzją i w czasie rzeczywistym monitorować stabilność sćian skalnych i osuwisk.

Strefa prezentacji firm Trimble i H-KTak jak w poprzednich latach można było zapoznać się z ofertą instytucji badawczych czy uczelni wyższych. Ciekawym pomysłem była strefa "Trend and Media Forum", w której przez cały czas odbywały się wystąpienia oraz miała miejsce dyskusja. Większe firmy miały także swoje strefy, gdzie odbywały się prezentacje usług i produktów (na zdjęciu po lewej strefa prezentacji firm Trimble i H-K). Równolegle do międzynarodowych targów odbyła się konferencja, połączona m.in. z 3 Niemiecką Konferencją INSPIRE. Uczestniczyło w niej 1400 osób, którzy mieli okazje wysłuchać ponad 100 wystąpień podzielonych na kilkadziesiąt bloków tematycznych.

Stoisko firm Fotomapy i TriggerZastanawiać może skromna liczba polskich firm wśród wystawców. Naliczyliśmy tylko trzy. Jak co roku, od początku istnienia targów, było Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne. To jedyna polska firma, która wystawiała się na wszystkich edycjach Intergeo. Wspólne stoisk miały także Fotomapy oraz wspominana wcześniej firma Trigger (na zdjęciu po prawej). Dopisali natomiast zwiedzający. Język polski był chyba trzecim najczęściej słyszanym językiem po niemieckim i angielskim.

Podsumowując tegoroczne Intergeo warto przytoczyć wypowiedź z konferencji prasowej  Bruce'a McCormick'a, przewodniczącego stowarzyszenia EUROGI: "Mówienie, że branża GIS się rozwija czy idzie do przodu to za mało. To co się obecnie dzieje, to jest prawdziwa eksplozja popularności GIS-u". I oby tak dalej.

Kolejna edycja targów odbędzie się w Stuttgarcie w dniach 15-17 września 2015 roku.

 

Konferencje - aktualności

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

04 marca 2024

W dniu 23 maja 2024 r. odbędzie się konferencja podsumowująca projekt pt. „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych" organizowana przez Wojskową Akademię Techniczną.

22 lutego 2024

W dniach 18 - 19 kwietnia 2024 roku na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbędzie się XVIII Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser