GIS Day 2014 na wrocławskich uczelniach

GIS Day 2014 - Uniwersytet Przyrodniczy (fot. Sylwia Marczak)Kilkaset osób wzięło udział w obchodach Dnia GIS we Wrocławiu. Do wyboru były dwie imprezy. Jedna organizowana przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a druga wspólnie przez Politechnikę Wrocławską i Uniwersytet Wrocławski.

Nie na wyrost jest twierdzenie, że GIS Day to najważniejsze branżowe wydarzenie w Polsce. Potwierdziły to obchody we Wrocławiu, które zgromadziły rekordową liczbę uczestników - studentów oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dla nich GIS Day to święto, okazja do dowiedzenia się czegoś nowego i miłego spędzenia czasu z technologią, którą dopiero poznają, i która być może już niedługo będzie dla nich pomysłem na życie. A warto spróbować. Z prognoz przedstawionych przez prof. Tomasza Niedzielskiego z Zakładu Kartografii i Geoinformatyki Uniwersytetu Wrocławskiego wynika, iż w najbliższych latach w Europie będzie czekać na młodych geoinformatyków około 50 tys. miejsc pracy.

Obchody Dnia GIS we Wrocławiu mają już kilkunastoletnią tradycję i z roku na rok odbywają się z większym rozmachem. Nie są to już skromne spotkania jak jeszcze kilka lat temu, a profesjonalnie zorganizowane konferencje, którym towarzyszą warszty, konkursy i inne GIS-owe atrakcje. W tym roku było wyjątkowo ciekawie. Swoje siły połączyły dwie największe wrocławskie uczelnie - Politechnika oraz Uniwersytet Wrocławski. Swój GIS Day, jak co roku, zorganizował także Uniwersytet Przyrodniczy. Niestety obie imprezy odbyły się w tym samym dniu (19 listopada), przez co niektórzy mieli trudny wybór, na który GIS Day się zdecydować. Ale coż. Od przybytku głowa nie boli. Może za rok uda się świętować razem?

GIS Day 2014 na Uniwersytecie Przyrodniczym - słodki poczęstunek

GIS Day Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowały wspólnie: Koło Naukowo-Badawcze GIS, Koło Naukowe Grupa Młodych Geodetów, Zakład Geodezji i Geoinformatyki na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej oraz Koło Naukowe Studentów Geografii im. Juliana Czyżewskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Obchody odbyły się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej przy ul. Janiszewskiego 8. Najważniejszą częścią programu była konferencja, w trakcie której wygłoszonych zostało kilkanaście referatów prezentujących najnowsze badania prowadzone z wykorzystaniem narzędzi geoinformatycznych, osiągnięcia w dziedzinie Systemów Informacji Geograficznej, a także różnorodne możliwości zastosowania GIS-u w praktyce. Odbyły się również warsztaty, gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz liczne konkursy. Był także Geocaching, czyli wyprawa po skarby z odbiornikiem GPS.

Przed aulą miała miejsce prezentacja sprzętu geodezyjnego, GPS, UAV i oprogramowania GIS (Intergraph Polska, Geotronics Polska, APOGEO, Softline Plus). Było także stoisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, na którym prezentowano dolnośląski geoportal. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Koła Naukowego JEDI, które zrzesza studentów, doktorantów oraz pracowników Politechniki Wrocławskiej, których zainteresowania obejmują platformy latające. Koło JEDI istnieje dopiero od lutego 2014, ale mimo krótkiego stażu, może już się poszczycić zdobyciem dwóch nagród podczas Droniady w Krakowie w czerwcu 2014 – od Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego generała prof. Stanisława Kozieja oraz od firmy SAP Polska. Aktualnie koło JEDI przygotowuje się do międzynarodowych zawodów IMAV 2015. Na swoim stoisku prezentowali quadrocoptery własnej konstrukcji oraz symulator lotu, dzięki któremu każdy mógł usiąść za stery drona i przekonać się jak wygląda pilotowanie bezzałogowca (na zdjęciu poniżej).

Stoisko Koła Naukowego JEDI

GIS Day na Uniwersytecie Przyrodniczym zorganizowali studenci działający przy Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego. Zajęli się oni oprowadzeniem po uczelni oraz przeprowadzeniem warsztatów z GIS, 3D i fotogrametrii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy przybyli tego dnia by uczestniczyć w obchodach święta GIS-u.  W tym roku pojawili się reprezentanci jedenastu szkół z Wrocławia i okolic. Wzięli oni udział w prelekcjach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Jedną z ciekawszych była prezentacja zatytułowana „Przestrzeń się liczy”, podczas której został poruszony temat coraz popularniejszej nowoczesności i „smartfonizacji” społeczeństwa. Informacje przestrzenne wykorzystują wszyscy, ale na różne sposoby- mówił Maksymilian Ufa, przedstawiciel firmy Esri Polska, który przedstawił praktyczne wykorzystanie GIS-owych danych oraz mówił o nowej dekstopowej aplikacji ArcGIS Pro. Inna prezentacja dotyczyła aktualnych technologii w skaningu naziemnym, mobilnym i lotniczym, które Jacek Krawiec z Laser-D przedstawił na przykładzie firm Z+F oraz Riegl.

GIS Day 2014 - Uniwersytet Przyrodniczy (fot. Sylwia Marczak)

GIS Day 2014 na Uniwersytecie Przyrodniczym

Oprócz przedstawicieli firm, wykłady przygotowali także studenci Uniwersytetu Przyrodniczego, m.in. Katarzyna Andrzejczak, która mówiła o możliwościach wykorzystania danych Informatycznego Systemu Osłony Kraju. Marta Jakóbczak przygotowała prezentację na temat aplikacji wspomagającej raportowanie sytuacji, w której konieczna jest interwencja służb miejskich na przykładzie Placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu. Dominka Olejniczak i Joanna Łacina mówiły o niecodziennej odsłonie skaningu laserowego, w tym np. wykorzystaniu skaningu miejsc zbrodni bądź wypadku, jako materiału dowodowego. Natomiast prezentacja Aleksandry Knapik i Mateusza Krawczyka dotyczyła zastosowania bezzałogowych systemów latających w zadaniach geodezyjnych. Na gości czekał również poczęstunek oraz pokazy sprzętu geodezyjnego.

Więcej zdjęć

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser