• Artur Szyszka

Quo vadis 3D, czyli przyszłość skaningu i technologii 3D wg. SPAR Europe

Prezentacja programu COMOS WalkInside od firmy SiemensW dniach 8-10 grudnia 2014 w Amsterdamie odbyło się SPAR Europe, które zgromadziło ponad 600 specjalistów, prezesów firm i instytucji związanych z technologiami 3D i LIDAR.

Wydarzenie łączy w sobie dwie konferencje o różnych programach – SPAR Europe, które odbyło się w hotelu Mövenpick oraz European LIDAR Mapping Forum (ELMF) w Passenger Terminal Amsterdam. Pomimo pozornie różnych miejsc, lokalizacje były połączone, a centralna hala mieściła ponad 40 wystawców oraz wydzielone miejsca do prezentacji sprzętu.

Agenda imprezy była rozplanowana w dość nietypowy sposób. Pierwszy dzień zaczynał się w luźno, ponieważ organizatorzy dali czas uczestnikom na dotarcie na miejsce. Poniedziałkowe rozpoczęcie miało mniej formalny charakter, rozpoczęło się o 15:00 i było związane tylko z prezentacjami sprzętu i oprogramowania (bez prelekcji).

Oficjalne otwarcie nastąpiło we wtorek rano. Jak co roku, konferencję otworzył prezes TMS International – Alastair MacDonald, który podzielił się obserwacją znaczących zmian, które nastąpiły od czasu poprzedniej edycji SPAR Europe, a w szczególności dwucyfrowym wzrostem wartości rynku.

Ręczny skaner Point Gun od firmy DotProductWątek został rozszerzony przez wiceprezesa ogólnoświatowej grupy doradczej ARC. Valentijn De Leeuw kolejno wypunktował istotne wydarzenia na rynku 3D, które miały miejsce przez ostatnie 12 miesięcy. Swoją uwagę skupił również na obiecujących trendach, które mogą rzutować na rozwój rynku w nadchodzących latach – szczególnie dynamiczny rozwój skaningu bliskiego i dalekiego zasięgu, a także technologii światła strukturalnego. Zauważył potrzebę ciągłych udoskonaleń w dziedzinie skaningu średniego zasięgu pod kątem zastosowań w zakładach przemysłowych, zwłaszcza w sektorze petrochemicznym. Napominał obecnych specjalistów, że pomimo tego, że dla nich ta technologia jest czymś oczywistym i prostym, to dla zdecydowanej większości ludzi to duże wyzwanie. Zmiany, które wprowadza technologia skanowania są zakłóceniem starego porządku i wymagają czasu do pełnego zaadaptowania się w strukturze branży. Wynika z tego potrzeba edukacji innych i dzielenia się zdobytym doświadczeniem. Jako nowo wyłaniające się technologie, którym wróży dynamiczny rozwój, wymienił Internet Wszechrzeczy (ang. Internet of Things), synergie między skaningiem i drukowaniem w 3D, jak również bezzałogowe i zdalnie sterowanie urządzenia.

Peter van Bleyenburgh na SPAR Europe (żródło: Twitter)Drugą mowę przewodnią przedstawił Peter van Bleyenburgh z UVS International (stowarzyszenie producentów systemów zdalnie sterowanych obecne w 40 krajach), który naświetlił obecny status regulacji prawnych w tym sektorze. Kluczowe kwestie dotyczyły autoryzacji komercyjnego wykorzystania bezzałogowców w zasięgu pola widzenia i na wysokości poniżej 150m. Uwypuklił zaawansowanie rozwoju europejskiego systemu prawnego w porównaniu do agencji lotniczej FAA, która opóźnia procesy legislacyjne w USA.

Dużo emocji wzbudziła odważna wizja dyrektora ds. operacyjnych izraelskiej firmy Mantis Vison. Shabtay Negry oparł swoje wystąpienie o historię rozwoju rynku skaningu, gdzie pierwsze produkty miały horrendalną cenę i były obsługiwane tylko przez ekspertów. Przypomniał zasadę, którą kieruje się rynek – „Najważniejszą rzeczą na rynku jest cena produktu, dopiero drugą jest użyteczność”. Z biegiem czasu popularność skaningu rosła - następował spadek cen, wzrost zastosowań. Niestety wzrost rynku, przy ideologii „taniej, szybciej, lepiej”, trwał zbyt wolno. Zmiany przyniósł XXI wiek, gdzie podstawą jest innowacja. Shabtay uznał, że taki zwrot na rynku wniósł Kinect - czujnik ruchu dla konsoli X-Box, wyprodukowany przez Microsoft. Za pomocą m.in. dwóch kamer, systemu podczerwieni i technologii światła strukturalnego możliwy jest pomiar odległości tego, co obserwują kamery. Kinect wyparł tradycyjne kontrolery, ponieważ zabawa opierała się na ruchu ciała gracza. W ten sposób przeciętny użytkownik za kilkaset dolarów mógł w swoim salonie postawić uproszczoną wersję skanera. Prelegent wykorzystał historię do zadania prowokacyjnego pytania, „Kto chciałby użyć drogiego skanera do wykonania nalotu dronem?”. Odpowiedź była jasna, jednak wiadomo, że niska cena nie idzie w parze z jakością. Jednak Shabtay podał przykłady firm (Matternport, DotProduct), które niską jakość skaningu kompensują dobrymi rozwiązaniami programowymi. Przywołał również schemat, który buduje sukces produktów na obecnym rynku – tani produkt z wieloma zastosowaniami, dostępny dla mas i wystarczająco prosty, aby był obsługiwany intuicyjnie.

Rozwiązanie firmy Matternport

Rozwiązanie firmy Matternport

Shabtay przedstawił tezę, w której łatwa dostępność tak uniwersalnego narzędzia do digitalizacji naszego otoczenia pozwoliłaby na wprowadzenie nowych, nieznanych jeszcze rozwiązań i znaczącego uproszczenia naszego życia. Przedstawił kilka wizji zastosowań „codziennego” skaningu, z których najbardziej przemawiająca była prosta historia naprawy systemu hydraulicznego. Obecnie, gdy jakiś element sieci ulegnie uszkodzeniu należy zdemontować część, znaleźć ją w katalogu/ofercie, złożyć zamówienie, poczekać na dostawę, ponownie pojawić się na miejscu i dokonać naprawy. W wizji prelegenta hydraulik dysponuje ręcznym skanerem, czy nawet tabletem, skanuje element, przetwarza dane w chmurze lub tablecie, otrzymuje model 3D detalu, drukuje na przenośnej drukarce 3D i montuje część. Naprawa jest zrealizowana na miejscu! Do prostych, ale najczęstszych napraw nie potrzeba milimetrowej dokładności, georeferencji pomiaru, znakomitej wierności szczegółów. Podstawowym wymaganiem okazały się łatwo dostępne (niskobudżetowe) i przenośne narzędzia.

Podsumowując wystąpienia, powinniśmy upatrywać rozwoju technologii 3D i skaningu w nisko budżetowych skanerach, wspomaganych przez efektywne oprogramowanie. Te czynniki zaważą na wzroście popularności wśród ludzi, którzy będą ją łączyć z innymi technologiami. Prawdopodobnie będzie to powolny proces kreatywnego przekonywania się do tego, że nasze stare problemy można rozwiązać w nowy, lepszy sposób. Pozostaje nam oczekiwać tego czasu.

Więcej zdjęć

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser