logo gisplay

Relacja z wyjazdu studentów na XXVIII Międzynarodową Konferencję Studentów Geodezji

Wspaniała organizacja, niezapomniane widoki oraz mnóstwo nowych zagranicznych znajomości. Te słowa najtrafniej opisują tegoroczną XXVIII Międzynarodową Konferencję Studentów Geodezji organizowaną w dniach od 1 do 6 czerwca 2015 r. w Espoo w Finlandii.

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji (IGSM) jest corocznym spotkaniem dla studentów działających w dziedzinie geodezji, kartografii, geomatyki oraz geoinformatyki. Każdego roku odbywa się w innym państwie i zyskuje coraz większą popularność, przyciągając tym samym uczestników z całego świata. W chwili obecnej Międzynarodowa Organizacja Studentów Geodezji zrzesza 92 uniwersytety z 34 krajów. W tym roku udział w konferencji wzięło około 180 uczestników (studentów i seniorów) z 12 państw, z czego najwięcej z Niemiec i Polski.

Już pierwszy dzień pobytu w Finlandii pozwolił wszystkim zmierzyć się z naturą północy. Niekończące się zielone lasy, zimny powiew wiatru i białe noce to na pewno cechy charakterystyczne tego nordyckiego kraju. I choć warunki do zamieszkania są bardzo korzystne, Finlandia jest dość słabo zaludniona, czego efektem jest niewielka ilość uniwersytetów. Kształceniem geodetów zajmuje się tylko jedna uczelnia - będąca gospodarzem konferencji - Aalto University. Przynależące do niej Stowarzyszenie Geodezji Inżynieryjnej zrzesza studentów kierunków związanych z nieruchomościami, planowaniem i geoinformatyką. Niewielka ilość studiujących uczniów pozwala na stwierdzenie, że są to kierunki niszowe, a tym samym dające duże możliwości na znalezienie pracy.

Konferencja co roku podzielona jest na część dydaktyczną i część kulturalną. Pozwala to jednocześnie zdobyć doświadczenie geodezyjne i zapoznać się z kulturą i obyczajami innych państw. Studenci mają okazją rozwinąć się zarówno interpersonalnie, jak i zawodowo, co daje im większe możliwości w późniejszym znalezieniu pracy.

Cześć oficjalną rozpoczął sekretarz generalny Zarządu Międzynarodowej Organizacji Studentów Geodezji - Tuukka Mattila. Po słowach wstępu i charakterystycznym powitalnym stuknięciu drewnianego młotka tygodniową konferencję można było uznać za otwartą. Jako pierwszy, swój referat przedstawił członek fińskiego parlamentu , były Minister Środowiska i Rozwoju Finlandii - Pekka Olavi Haavisto. Jego wystąpienie nawiązywało do kontaktów zagranicznych z innymi państwami, współczesnych konfliktów na terenie Europy i Afryki oraz pomocy humanitarnej. Kolejno głosy zabierali przedstawiciele jednostek publicznych, będących jednocześnie partnerami konferencji m.in prorektor uniwersytetu Eero Eloranta, radny oraz członek Zarządu Miasta Wille Lehtola oraz profesor fotogrametrii Henrik Haggren będący jednocześnie członkiem jury w konkursie na najlepszy projekt naukowy. Wśród prezentujących sponsorów nie zabrakło przedstawicieli odpowiednika polskiego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Swoje referaty wygłosili jednostki reprezentujące departamenty Fotogrametrii i Teledetekcji, Geodezji i Geodynamiki oraz Nawigacji i Pozycjonowania.

Wieczór spędzony przy regionalnych stołach każdego z państw to obowiązkowy punkt każdego IGSM'u. Tradycyjne poczęstunki, przekąski i napoje pozwalają zapoznać się z różnorodnością potraw z całego świata. Austriackie sery, szwajcarskie czekolady, chorwacka rakija i czeska becherovka to tylko kilka z wyśmienitych przekąsek tego dnia. Mimo tak dużego wyboru i państw, polski stół jak zwykle cieszył się największym powodzeniem. Ogórki, chleb ze smalcem i polskie wędliny znikały ze stołu już po chwili, a domowej roboty trunki rozgrzewały nie jedną głowę w ten chłodny wieczór.

IGSM 10Dwa dni konferencji poświęcone były badaniom i projektom naukowym uczestników. Swoje wyniki można było przedstawić w formie prezentacji, jak i posteru. Wśród polskich uczestników wystąpienia podzielone były dość tematycznie pomiędzy każdą uczelnie. Wojskowa Akademia Techniczna zaprezentowała aplikację mapową dotyczącą istniejącego kiedyś na terenie Warszawy Getta oraz temat walidacji dachu Stadionu Narodowego. Uniwersytet Rolniczy skupił się w swoich posterach na wykorzystaniu skaningu laserowego do monitoringu i badania przemieszczeń różnych obiektów budowlanych. Poruszone zostały również tematy zmian zachodzących na gruntach rolnych przy użyciu różnych metod detekcji m.in ALS. Politechnika Warszawska swoją tematyką poruszała problemy nowoczesnych metod fotogrametrycznych. Wykorzystanie UAV oraz integracji zdjęć lotniczych do budowania modeli wysokościowych oraz modelowania 3D to niewątpliwie ulubiona dziedzina geodetów ze Stowarzyszenia Geoida. Wśród posterów znalazły się również prace Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu omawiające problematykę przemieszczeń i wychyleń obiektów budowlanych, badań w Tatrzańskim Parku Narodowym oraz zastosowania programowania obiektowego w geodezji i kartografii. Wśród zagranicznych gości największe zainteresowanie zbudziła prezentacja uczestników z Chorwacji mówiąca o wykrywaniu siedlisk na dnie morskich za pomocą echosond. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych przy archiwizacji obiektów architektonicznych oraz różnice modeli transformacji to także wystąpienie uczestników z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

Według jury najbardziej wartościowa prezentacja dotyczyła tworzenia i wykorzystania otwartych danych geoprzestrzennych jak i promowania crowdsourcing'u przy użyciu systemów takich jak OpenStreetMap i Google Map Maker. Autorem referatu był reprezentant Serbii . Tematyka open - source dotyczyła też drugiej nagrodzonej pracy, także z Serbii. Studentki z Uniwersytetu w Nowym Sadzie zaprezentowały poster wdrażania systemu identyfikacji działek rolnych (LPIS) właśnie przy użyciu rozwiązań open-sourcowych. Prezentacje poruszały dodatkowo tematykę analizy roślinności przy użyciu wskaźnika wegetacji NDVI, wykorzystania modeli trójwymiarowych przy zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi, rozwiązań pomiarowych przy inwentaryzacji szybów górniczych oraz udostępnianiu danych przestrzennych pomiędzy różnymi jednostkami administracyjnymi, a w szczególności między różnymi państwami oraz dyrektywie INSPIRE.

Oprócz licznych paneli referatowych gospodarze konferencji zaplanowali dla gości niezliczone ilości różnorodnych atrakcji. Niewątpliwie najciekawszymi wydarzeniami były dwie wycieczki turystyczne zorganizowane na teren Narodowego Parku w Nuksioo oraz wycieczka promem na wyspę Suomenlinna niedaleko Helsinek wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie obyło się również bez wspólnej rywalizacji przy Geoolimpiadzie, gdzie każdy uczestnik musiał zmierzyć się z rzutem tyczką, przejściem pod łatą i biegiem na czas. Pobyt w Finlandii był również świetną okazją do zapoznania się z lokalnym zwyczajem, jakim jest relaks w fińskiej saunie i kąpiel przy północnym brzegu Bałtyku. Ważną częścią konferencji jest Zgromadzenie Walne - General Assembly odbywające się na koniec każdego zlotu. Podczas spotkania opiniowane są finansowe sprawozdania ubiegłych edycji konferencji, prezentacje organizatorów, członkostwa nowych jednostek oraz wybór kolejnego gospodarza edycji na dwa lata w przód. W tym roku swoją kandydaturę zgłosił Uniwersytet w Zagrzebiu, który maksymalną ilością głosów został wybrany na organizatora IGSM w 2017 roku.

Przypominamy, że już za rok spotykamy się na XXIX Międzynarodowej Konferencji Studentów w Monachium w Niemczech, na która w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Więcej zdjęć

Karolina Kamińska, Stowarzyszenie Studentów "Geoida"