Dużo atrakcji podczas kieleckiego Dnia GIS

GIS Day 2017 w Kielcach (fot. UMWŚ)Ciekawe wykłady, pokazy dronów, skanerów laserowych i sprzętu geodezyjnego, a także ćwiczenia terenowe i konkursy - tak w skrócie można podsumować kielecki GIS Day, który wczoraj (15 listopada) odbył się w budynku Energis Politechniki Świętokrzyskiej.

Tegoroczny Dzień GIS-u w Kielcach odbywał się pod hasłem "GIS w nauce, gospodarce i administracji". W oficjalnym otwarciu uczestniczyli rektorzy obu kieleckich uczelni wyższych prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński i prof. Jacek Semaniak, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Oddział Świętokrzyski Jerzy Barański, kadra naukowa oraz licznie reprezentowana brać studencka i licealna, a także przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i firm wykorzystujących na co dzień nowoczesne technologie geoinformacyjne.

W nawiązaniu do tegorocznego hasła imprezy zorganizowano 3 sesje tematyczne, podczas których przedstawiciele administracji oraz eksperci z różnych dziedzin gospodarki, nauki podzielili się swoimi GIS-owymi doświadczeniami.

Zaprezentowany został serwis ENERGIA - czyli narzędzie do zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej - najnowsza funkcjonalność Systemu Informacji Przestrzennej kieleckiego ratusza oraz - związana jest z rozwojem idei Smart City. Z kolei przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego z Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w swojej prezentacji podkreślali, że Urząd to fundament infrastruktury informacji przestrzennej, stworzonej dzięki współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, jak również z instytucjami spoza administracji m.in.: Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu, Świętokrzyskim Parkiem Narodowym czy Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach. Starali się również wytłumaczyć po co, dlaczego i jak te dane wykorzystujemy w gospodarce, administracji, nauce. O zastosowaniu informacji przestrzennej w pracy geodetów, inwestorów opowiedzieli prelegenci w trakcie panelu "GIS w gospodarce". Były także referaty przedstawiające efekty prac naukowych z zakresu geoinformatyki.

Uczestnicy kieleckiego Dnia GIS mieli również okazję od strony praktycznej poznać innowacyjne techniki, zobaczyć nowoczesny sprzęt i podyskutować o trendach rozwojowych z reprezentantami zaprzyjaźnionych firmy. Była również warsztaty i ciesząca się powodzeniem gra terenowa, połączona z konkursem "na myślenie", w którym można było zdobyć ciekawe nagrody. Obchodom towarzyszyła również wystawa ukazująca mapy katastralne i topograficzne z okresu międzywojennego przygotowana przez Zakład Geomatyki Politechniki Świętokrzyskiej.

 

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser