logo gisplay

Dużo atrakcji podczas kieleckiego Dnia GIS

GIS Day 2017 w Kielcach (fot. UMWŚ)Ciekawe wykłady, pokazy dronów, skanerów laserowych i sprzętu geodezyjnego, a także ćwiczenia terenowe i konkursy - tak w skrócie można podsumować kielecki GIS Day, który wczoraj (15 listopada) odbył się w budynku Energis Politechniki Świętokrzyskiej.

Tegoroczny Dzień GIS-u w Kielcach odbywał się pod hasłem "GIS w nauce, gospodarce i administracji". W oficjalnym otwarciu uczestniczyli rektorzy obu kieleckich uczelni wyższych prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński i prof. Jacek Semaniak, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Oddział Świętokrzyski Jerzy Barański, kadra naukowa oraz licznie reprezentowana brać studencka i licealna, a także przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i firm wykorzystujących na co dzień nowoczesne technologie geoinformacyjne.

W nawiązaniu do tegorocznego hasła imprezy zorganizowano 3 sesje tematyczne, podczas których przedstawiciele administracji oraz eksperci z różnych dziedzin gospodarki, nauki podzielili się swoimi GIS-owymi doświadczeniami.

Zaprezentowany został serwis ENERGIA - czyli narzędzie do zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej - najnowsza funkcjonalność Systemu Informacji Przestrzennej kieleckiego ratusza oraz - związana jest z rozwojem idei Smart City. Z kolei przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego z Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w swojej prezentacji podkreślali, że Urząd to fundament infrastruktury informacji przestrzennej, stworzonej dzięki współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, jak również z instytucjami spoza administracji m.in.: Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu, Świętokrzyskim Parkiem Narodowym czy Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach. Starali się również wytłumaczyć po co, dlaczego i jak te dane wykorzystujemy w gospodarce, administracji, nauce. O zastosowaniu informacji przestrzennej w pracy geodetów, inwestorów opowiedzieli prelegenci w trakcie panelu "GIS w gospodarce". Były także referaty przedstawiające efekty prac naukowych z zakresu geoinformatyki.

Uczestnicy kieleckiego Dnia GIS mieli również okazję od strony praktycznej poznać innowacyjne techniki, zobaczyć nowoczesny sprzęt i podyskutować o trendach rozwojowych z reprezentantami zaprzyjaźnionych firmy. Była również warsztaty i ciesząca się powodzeniem gra terenowa, połączona z konkursem "na myślenie", w którym można było zdobyć ciekawe nagrody. Obchodom towarzyszyła również wystawa ukazująca mapy katastralne i topograficzne z okresu międzywojennego przygotowana przez Zakład Geomatyki Politechniki Świętokrzyskiej.

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018