wielkanoc baner

Studenci i przedsiębiorcy ponownie połączyli swoje światy

Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci, fot. Maciej Talar (KSAF) Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie już po raz czwarty odbyło się Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci.

W piątek 7 grudnia studenci kierunków geodezyjnych spotkali się na niezwykłej konferencji na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska zorganizowanej przez Koło Naukowe Geodetów Dahlta. Spotkanie miało na celu integrację środowisk studentów kierunków geodezyjnych oraz przedsiębiorców z tej branży. Wśród przedstawicieli zaproszonych firm byli: Wojciech Dudzik (Nadowski), Sławomir Mikrut (Hyperlab Solution), Kamil Kaczorowski (Colidrone), Szczepan Żurek (Here).

IV Forum GPS rozpoczął dziekan WGGiIŚ prof. Stanisław Gruszczyński. W części konkursowej prelegenci kół naukowych z Warszawy, Wrocławia, Krakowa zaprezentowali swoje wyjątkowe referaty przed jury, w skład którego weszli przedstawiciele firm oraz dr hab. inż. Paweł Hanus. Tematyka prezentacji była bardzo rozmaita - od wpływu zakłóceń sygnału GNSS na prace geodezyjne, poprzez fotogrametryczne opracowane modelu wyrzutni rakiet Rheintochter w Łebie, wykorzystanie technik pomiarowych oraz informacji przestrzennej w celu stworzenia ewidencji grobów w oparciu o interaktywną mapę cmentarza, aż po wykorzystanie wieloźródłowych danych fotogrametrycznych w celu wykonania fotorealistycznej wizualizacji obiektów zabytkowych.

Kolejnym etapem konferencji była prezentacja działalności firm. Przedsiębiorcy chętnie opowiedzieli dokładniej o funkcjonowaniu firm i tym jaką dziedziną geodezji się zajmują.

Panel dyskusyjny był trzecią częścią wydarzenia. Przedsiębiorcy zmierzyli się z pytaniami, które nurtowały studentów oraz pracowników naukowych. Pytano m.in. o to jakie dokładnie ma wymagania pracodawca od przyszłego pracownika, jakich stawek można spodziewać się na początku kariery i jak wyglądają perspektywy rozwoju zawodowego w każdej z firm. Odpowiedzi były bardzo merytoryczne i nie raz przeradzały się w dłuższą dyskusję.

Panel dyskusyjny, fot. Maciej Talar (KSAF)

Ostatnim punktem Forum było wręczenie nagród zwycięzcom części referatowej. Kolejno miejsca zajęli:

  • I miejsce: Kamil Choromański oraz Jakub Łobodecki (Koło Naukowe Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska) „Wykorzystanie wieloźródłowych danych fotogrametrycznych w celu wykonania fotorealistycznej wizualizacji obiektu zabytkowego”
  • II miejsce: Łukasz Hećman (Koło Naukowe Studentów GeoPixel, Warszawska Akademia Techniczna) „Bezzałogowe statki powietrzne jako osnowa fotogrametryczna”
  • III miejsce : Łukasz Wiktorowicz (Koło Naukowe Geodetów Dahlta, Akademia Górniczo-Hutnicza) „Implementacja algorytmu generalizacji kartograficznej w środowisku ArcGIS Python”

Patronat honorowy nad Forum objęli: Prorektor AGH ds. studenckich dr hab. Anna Siwik prof. nadz., Dziekan Wydziału WGGiIŚ prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Gruszczyński, Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Natomiast patronatem medialnym forum objęli: Geoforum, gisplay.pl, BIS AGH, Radio17, student news.pl.

Sponsorami nagród dla najlepszych referatów zaprezentowanych przez prelegentów byli: firma Here, firma Colidrone, Navigate oraz Hyperlab Solution. Dodatkowo wsparcia finansowego udzielili AGH oraz Stowarzyszenie Naukowe im. Stanisława Staszica w Krakowie.

KNGH

Konferencje - aktualności

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

04 marca 2024

W dniu 23 maja 2024 r. odbędzie się konferencja podsumowująca projekt pt. „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych" organizowana przez Wojskową Akademię Techniczną.

22 lutego 2024

W dniach 18 - 19 kwietnia 2024 roku na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbędzie się XVIII Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser