Relacja z XXXII Międzynarodowego Spotkania Studentów Geodezji w Warszawie

IGSM 2019 - uczestnicy Ponad rok ciężkiej pracy studentów zakończył się ogromnym sukcesem i zadowoleniem prawie 160 uczestników tegorocznej edycji IGSM (International Geodetic Students Meeting). W dniach 23 – 29 czerwca Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „GEOIDA” miało zaszczyt gościć studentów i seniorów z całego świata na Politechnice Warszawskiej. Członkowie  i sympatycy Stowarzyszenia, we współpracy z Wydziałem Geodezji i Kartografii oraz wieloma firmami i partnerami, przygotowali 7 dni pełnych wrażeń.

IGSM to konferencja, która każdego roku odbywa się w innym państwie członkowskim. W zeszłym roku studenci kierunków związanych z geodezją, kartografią i geoinformatyką mieli przyjemność odwiedzić Walencję. To spotkanie zrzesza osoby o tych samych pasjach, realizujących interesujące projekty, którymi mogą się podzielić podczas tego wydarzenia. Jest to wyjątkowa okazja do integracji osób z całego świata, a także wymiany doświadczeń i wiedzy.

IGSM 2019 - Opening Ceremony

Cały tydzień wrażeń rozpoczęło Opening Ceremony, które odbyło się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Uczestników przywitali koordynatorzy wydarzenia, a także Prorektor ds. Studenckich dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW. Swoją obecnością zaszczycili także Zastępca Dyrektora Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego pani Ewa Janczar, Dyrektor Departamentu Strategii, Współpracy Zagranicznej oraz Informacji Publicznej GUGiK pani Ewa Surma oraz pracownicy Wydziału GiK PW. Po uroczystości otwarcia sponsorzy konferencji – przedstawiciele firm HERE Technologies, nFrames, Esri Polska, PWC oraz Trimble – mieli czas, żeby przedstawić profil firmy oraz opowiedzieć o swojej działalności. Poniedziałek zakończył się International Evening, podczas którego każde państwo miało swoje stoisko i dzieliło się tradycyjnymi dla swojej kultury potrawami i napojami.

IGSM 2019 - stoiska

Kolejny dzień obfitował w interesujące prace studentów. Uczestnicy podczas sesji posterowej i prezentacji zaciekawili słuchaczy oraz jury. Pierwsze miejsce za poster otrzymał Max Hofacker za pracę „Validation of adjusted optical parameter as a priory Box-Wing-model for GLONASS satellites”. Najlepszą prezentację przedstawił reprezentant Politechniki Warszawskiej Jakub Łobodecki. Jego praca „Use of photogrammetric technologies for interactive visualization of cultural heritage in virtual reality” traktowała o stworzonym interaktywnym modelu pomieszczeń w Pałacu w Wilanowie. Nagrodę publiczności za poster otrzymały Anna Lisowska oraz Magdalena Łukosz, studentki z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, za pracę „Interferometric measurements of vertical ground movements at geothermal fields”. Najlepszą prezentacją według publiczności był projekt „Multisource data fusion for creating a Digital Terrain Model to facilitate rainwater harvesting estimations of the historic water system of Maulbronn Monastery Complex”, który przedstawiła Kyriaki Mouzakidou.

W drugiej połowie dnia goście mogli wziąć udział w grze miejskiej, która została osadzona w aplikacji moblinej, a jej zasady opierały się na „geocatchingu”. Zdecydowana większość uczestników wzięła udział w zabawie, dzięki której drużyny mogły jeszcze bliżej poznać zarówno siebie, jak i Warszawę – jej architekturę i historię.

IGSM 2019 - Gra miejska

Czwarty dzień skupiał się bardzo mocno na polskiej kulturze. Organizatorzy zabrali uczestników do gościńca w Kawęczynie. Tam czekała na nich ogromna ilość zajęć – gry sportowe, GeoOlimpiada, nauka poloneza oraz belgijki. Goście mogli spróbować tradycyjnego polskiego jedzenia oraz bawić się przy polskiej muzyce.

IGSM 2019 - warsztaty

Podczas konferencji odbyły się warsztaty prowadzone przez sponsorów i partnerów IGSM 2019. Studenci mogli uczestniczyć w warsztacie przygotowanym przez firmę HERE Technologies „Create web map and manage location data using HERE XYZ Studio”, podczas którego można było poznać narzędzia od firmy HERE, a efektem pracy była interaktywna mapa. Drugim wyborem były zajęcia z Sejmikiem Województwa Mazowieckiego „Application of geospatial technology in the proces of aware and socially responsible location of wind farms”. Warsztat zapoznał studentów z możliwościami użycia narzędzi i danych GIS do analiz przestrzennych. Inną możliwością były warsztaty „Use of collector, Survey123 and dashboard applications to gather and visualize geospatial data” przygotowane przez firmę Esri Polska.  Tematem zajęć było przygotowanie map oraz aplikacji w celu udostępniania danych przestrzennych pomiędzy członkami grup. Podczas warsztatów korzystano z aplikacji ArcGIS Online. Ostatni warsztat „BIM – integration of data acquired from modern measurement methods, scanning and photogrammetry” przygotowała firma PKiG. Uczestnicy skupili się na zmierzeniu jednego obiektu, przy czym zaprezentowano możliwości użycia skanerów i dronów. Poruszono także kwestie pracy biurowej przy tego typu pomiarach.

IGSM 2019 - CNK

W drugiej części dnia goście odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego lub Centrum Nauki Kopernik. Dzięki takiemu wyborowi, zarówno miłośnicy historii mogli zapoznać się z bardzo ważnym dla Warszawy okresem, a także osoby wierne nauce, mogły poszerzyć swoją wiedzę przez zabawę.

Najważniejszy moment dla organizatorów z Warszawy miał miejsce w piątek podczas General Assembly, gdzie podsumowano tegoroczną edycję IGSM. Podczas zgromadzenia zaprezentowali się organizatorzy IGSM 2020, który odbędzie się w Salonikach w Grecji, natomiast studenci z uczelni w Hanower w Niemczech zgłosili się na gospodarzy konferencji w 2021 roku. Wieczorem wszyscy zebrali się podczas uroczystego balu w Gmachu Fizyki PW, gdzie rozdano nagrody oraz podziękowano wszystkim, którzy mieli swój wkład w to wielkie wydarzenie.

IGSM 2019 - General Asembly

Serdecznie dziękujemy naszym parterom i sponsorom za wsparcie oraz fakt, że pomogli Stowarzyszeniu osiągnąć wymarzony cel. Dziękujemy Politechnice Warszawskiej, Wydziałowi Geodezji i Kartografii oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW za pomoc na każdym etapie pracy. Dziękujemy patronom honorowym – Głównemu Geodecie Kraju, Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszeniu Geodetów Polskich, Instytutowi Geodezji i Kartografii, Polskiemu Towarzystwu Fotogrametrycznemu oraz Polskiemu Towarzystwu Informacji Przestrzennej. Dziękujemy platynowemu sponsorowi – firmie HERE Technologies, złotym sponsorom – firmom Esri Polska, PWC, Trimble, nFrames, srebrnym sponsorom – firmom PKiG, Hexagon, brązowym sponsorom – firmom Opegieka, Geodetic.co, a także dziękujemy firmie Envirosolutions. Serdecznie dziękujemy partnerom – Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Foundation), Międzynarodowej Federacji Młodych Geodetów (FIG Young Surveyors), Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego oraz Samorządowi Studentów Politechniki Warszawskiej. Dziękujemy naszym patronom medialnym: czasopismom GEODETA oraz Przegląd Geodezyjny, portalom gisplay.pl oraz Informator Stolicy, Studenckiej Telewizji Internetowej TVPW, Klubowi Filmowo-Fotograficznemu Focus oraz Studenckiemu Radio Internetowemu PW RadioAktywne. Dzięki wspólnemu działaniu, wielu inspiracjom i waszemu wsparciu udało nam się stworzyć wydarzenie, które zapadnie uczestnikom w pamięci na zawsze.

Więcej zdjęć w naszej Galerii

Monika Morawska, Stowarzyszenie Wydziału Geodezji i Kartografii PW „GEOIDA”

Konferencje - aktualności

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

12 marca 2024

W dniach 25 – 27 września 2024 we Wrocławiu odbędzie się IX Międzynarodowe Kolokwium ESA na temat naukowych i podstawowych aspektów GNSS. Jest to pierwsza edycja konferencji ESA, która odbędzie się...

12 marca 2024

W dniu 9 kwietnia 2024 roku w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja naukowo-techniczna „25 lat Wiosny w Geodezji i Kartografii”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser