logo gisplay

Zobacz jak wygląda satelita Galileo

W Portsmouth, w południowej Anglii, w laboratoriach firmy EADS Astrium trwają ostatnie prace nad budową pierwszych czterech satelitów Galileo. Na stronie BBC ukazał się dwuminutowy film, na którym z bliska możemy zobaczyć jak wygląda antena, zegar i inne elementy satelity.

Pierwsze dwa satelity zostaną wystrzelone już pod koniec 2010 rok, a umieszczenie na orbicie kolejnych dwóch planowane jest na początku 2011 roku. Zanim to  nastąpi, złożone elementy satelity zostaną spakowane w jeden metalowy boks i przetestowane. Następnie satelity zostaną przetransportowane do centrum kosmicznego Thales Alenia w Rzymie, gdzie zostaną zainstalowane w statku kosmicznym zawierającym układ napędowy i panele słoneczne, stamtąd powędrują do europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Na orbitę zostaną wystrzelone rosyjską rakieta Sojuz.

Budowa i umieszczenie na orbicie czterech satelitów jest kolejnym etap realizacji programu budowy systemu Galileo, tzw. fazy Galileo In-Orbit Validation (IOV) - czyli kampanii testowej systemu, polegającej na integracji i weryfikacji segmentu kosmicznego.


System generujący sygnał satelity Galileo

Film można zobaczyć na stornie BBC News


Galileo - europejski system nawigacji satelitarnej, obecnie znajdujące się jeszcze w fazie rozwoju. Ukończenie budowy systemu planowane jest na lata 2013 - 2016. Galileo ma być odpowiednikiem systemów GPS i GLONASS, lecz w odróznieniu od nich ma byc systemem cywilnym.

Więcej o systemie GalileoKomentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
GIS Challenge 2019
29-31.05.2019 (Kraków)
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018