logo gisplay

Zobacz jak wygląda satelita Galileo

W Portsmouth, w południowej Anglii, w laboratoriach firmy EADS Astrium trwają ostatnie prace nad budową pierwszych czterech satelitów Galileo. Na stronie BBC ukazał się dwuminutowy film, na którym z bliska możemy zobaczyć jak wygląda antena, zegar i inne elementy satelity.

Pierwsze dwa satelity zostaną wystrzelone już pod koniec 2010 rok, a umieszczenie na orbicie kolejnych dwóch planowane jest na początku 2011 roku. Zanim to  nastąpi, złożone elementy satelity zostaną spakowane w jeden metalowy boks i przetestowane. Następnie satelity zostaną przetransportowane do centrum kosmicznego Thales Alenia w Rzymie, gdzie zostaną zainstalowane w statku kosmicznym zawierającym układ napędowy i panele słoneczne, stamtąd powędrują do europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Na orbitę zostaną wystrzelone rosyjską rakieta Sojuz.

Budowa i umieszczenie na orbicie czterech satelitów jest kolejnym etap realizacji programu budowy systemu Galileo, tzw. fazy Galileo In-Orbit Validation (IOV) - czyli kampanii testowej systemu, polegającej na integracji i weryfikacji segmentu kosmicznego.


System generujący sygnał satelity Galileo

Film można zobaczyć na stornie BBC News


Galileo - europejski system nawigacji satelitarnej, obecnie znajdujące się jeszcze w fazie rozwoju. Ukończenie budowy systemu planowane jest na lata 2013 - 2016. Galileo ma być odpowiednikiem systemów GPS i GLONASS, lecz w odróznieniu od nich ma byc systemem cywilnym.

Więcej o systemie GalileoKomentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018