logo gisplay

W Holandii każdy samochód z GPS-em od 2012 r.

Możliwe, że od 2012 roku każdy samochód w Holandii zostanie wyposażony w GPS rejestrujący czas jazdy, trasę i liczbę kilometrów. Takie rozwiązanie proponuje holenderski rząd w nowym projekcie ustawy o podatku drogowym, gdzie odbiornik GPS będzie narzędziem do rozliczeń kierowców.


Nowe prawo ma wymusić na holenderskich kierowcach efektywniejsze i ekologiczne korzystanie ze swoich pojazdów. Według holenderskich władz takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o 10 proc., a łączną liczbę przejechanych kilometrów o 15 proc. Korki zmaleją o połowę, co pomoże w ochronie środowiska. Oczekuje się ponadto, że liczba zabitych na drogach zmaleje o 7 proc., a korzystanie z transportu komunalnego wzrośnie o 6 proc.

Dane w zamontowanych w samochodach odbiornikach GPS będą przesyłane do ośrodka obrachunkowego, który będzie wystawiać faktury

Zostaną zniesione podatki od kupna i posiadania pojazdu stanowiące zwykle średnio 25 proc. ceny nowego pojazdu Zastąpi je cena za każdy kilometr przebyty w Holandii, na autostradach i na terenach prywatnych ? dodaje komunikat resortu. Średnia opłata dla samochodu rodzinnego wyniesie w 2012 r. 3 eurocenty za kilometr. Będzie stopniowo rosnąć i w 2018 r. dojdzie do 6,7 eurocentów.

Każdy rodzaj pojazdu otrzyma stawkę podstawową, zależnie od swej wielkości, wagi i emisji spalin. Taksówki, pojazdy niepełnosprawnych, autobusy transportu miejskiego jednoślady i pojazdy zabytkowe zostaną wyłączone z tego systemu. Pojazdy zagraniczne z kolei będą podlegać zastępczemu systemowi opłat.

Rządowy projekt ustawy musi zatwierdzić parlament.

źródło: gpsworld, Rzeczpospolita

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018