logo gisplay

W Holandii każdy samochód z GPS-em od 2012 r.

Możliwe, że od 2012 roku każdy samochód w Holandii zostanie wyposażony w GPS rejestrujący czas jazdy, trasę i liczbę kilometrów. Takie rozwiązanie proponuje holenderski rząd w nowym projekcie ustawy o podatku drogowym, gdzie odbiornik GPS będzie narzędziem do rozliczeń kierowców.


Nowe prawo ma wymusić na holenderskich kierowcach efektywniejsze i ekologiczne korzystanie ze swoich pojazdów. Według holenderskich władz takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o 10 proc., a łączną liczbę przejechanych kilometrów o 15 proc. Korki zmaleją o połowę, co pomoże w ochronie środowiska. Oczekuje się ponadto, że liczba zabitych na drogach zmaleje o 7 proc., a korzystanie z transportu komunalnego wzrośnie o 6 proc.

Dane w zamontowanych w samochodach odbiornikach GPS będą przesyłane do ośrodka obrachunkowego, który będzie wystawiać faktury

Zostaną zniesione podatki od kupna i posiadania pojazdu stanowiące zwykle średnio 25 proc. ceny nowego pojazdu Zastąpi je cena za każdy kilometr przebyty w Holandii, na autostradach i na terenach prywatnych ? dodaje komunikat resortu. Średnia opłata dla samochodu rodzinnego wyniesie w 2012 r. 3 eurocenty za kilometr. Będzie stopniowo rosnąć i w 2018 r. dojdzie do 6,7 eurocentów.

Każdy rodzaj pojazdu otrzyma stawkę podstawową, zależnie od swej wielkości, wagi i emisji spalin. Taksówki, pojazdy niepełnosprawnych, autobusy transportu miejskiego jednoślady i pojazdy zabytkowe zostaną wyłączone z tego systemu. Pojazdy zagraniczne z kolei będą podlegać zastępczemu systemowi opłat.

Rządowy projekt ustawy musi zatwierdzić parlament.

źródło: gpsworld, Rzeczpospolita

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
GIS Challenge 2019
29-31.05.2019 (Kraków)
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018