logo gisplay

Nowy planer podróży po Wrocławiu

Wrocław od stycznia wprowadza nową aplikację o nazwie Mobill do planowania podróży transportem miejskim i płatności za te usługi.

Najważniejszą funkcją nowej aplikacji będzie multimodalny planer podróży „door to door” – „od drzwi do drzwi” oraz możliwość zapłaty za całą podróż od razu. Aplikacja zlokalizuje nas po pozycji GPS. Domyślnie będzie proponować podróż komunikacją miejską, ale gdyby miejsce podróży będzie oddalone od przystanków, pokaże też inne warianty dojazdu - pociągi Kolei Dolnośląskich, rowery miejskie, wypożyczalnie aut elektrycznych, taksówki, a nawet Ubera.

System zapamięta również nasze preferencje. Jeśli ostatnio jechaliśmy np. rowerem miejskim, w kolejnej podróży również go zaproponuje. Pasażer w ogóle nie musi znać komunikacji miejskiej. Dostanie pełny plan, z liczbą przesiadek i możliwością zapłaty.

– Płatność za tę podróż załatwimy telefonem w jednym miejscu, cena będzie całościowa. Przy części usług, jak przejazd autobusem albo pociągiem, aplikacja zapłaci za bilet natychmiast, w przypadku np. Ubera, gdzie nie będziemy znać przed podróżą ostatecznej ceny, aplikacja Mobill zablokuje szacowane środki na karcie – wyjaśnia Mariusz Gasek.

Co istotne, nie wymaga to skomplikowanych umów i wymiany informacji między przewoźnikami. – Nie jest to wspólny bilet, tylko bilet łączony. Nie mówimy przewoźnikom „integrujmy się”, tylko mówimy: to my sprzedamy ten bilet, tylko pozwól nam to zrobić – dodaje twórca aplikacji.

Planer i portfel do płatności to nowoczesne rozwiązanie, które będzie działać jako pierwsze we Wrocławiu, ale twórcy już pracują nad jego rozszerzeniem na inne miasta w Polsce.

Bikony w tramwajach i autobusach

Miasto Wrocław, aby jeszcze mocniej ułatwić płatności za podróże, zleciło rozszerzenie aplikacji o możliwości płatności „ad hoc”.

– Planera podróży używają ludzie, którzy nie znają komunikacji miejskiej. Ale jest też mnóstwo osób, które korzystają z niej codziennie. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, chcemy zaoferować taka formę zakupu, aby był jak najprostszy i najszybszy za pomocą maksymalnie dwóch przycisków – mówi Mariusz Gasek.

Dlatego w tramwajach i autobusach MPK i u innych przewoźników instalowane są bikony. Bikony to małe nadajniki wykorzystujące technologię Bluetooth, których sygnał odbierają aplikacje na smartfonie. Dzięki temu po włączeniu aplikacji system od razu wie, gdzie jesteśmy i jaki jest taryfikator. Bikony pojawią się również u przewoźników kolejowych. Tylko tam opłata będzie wymagała zaznaczenia przystanku docelowego lub odbicia się w czytniku „check out”, co zakomunikuje wyjście z pociągu. Wrocław będzie pierwszym miastem, które komunikacja miejska w pełni będzie objęta bikonami.

Aplikacja Mobill umożliwi również śledzenie ciekawych wydarzeń w mieście. Będzie tam dostępny specjalny informator. Mobill ma działać od stycznia, a na pełnych obrotach od marca, gdy wejdzie w życie nowy system dystrybucji biletów we Wrocławiu.

– Aplikacja Mobill jest unikalnym rozwiązaniem, które powstało dzięki integracji usług miejskich w ramach rozwoju idei Smart City Wrocław. To nowoczesne narzędzie skierowane do mieszkańca podnosi jakość i komfort życia, ale również pozwala zaoszczędzić czas – mówi Robert Bednarski, dyrektor Biura Zarządzania Projektami w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Źródło: UM Wrocławia

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018