logo gisplay

Rosjanie zakłócają systemy satelitarne - raport

Rosjanie zakłócają systemy satelitarne - raport Najnowszy raport C4ADS opisuje praktyki Federacji Rosyjskiej, która zakłóca przesył danych z nawigacji satelitarnych na terenie Rosji, Krymu i Syrii. Praktyka służy nie tylko ochronie prezydenta Władimira Putina w czasie podróży przed atakami dronów, ale też wykorzystywana jest w innych strategicznych i taktycznych misjach w kraju i za granicą.

Raport zatytułowany Above Us Only Stars: Exposing GPS Spoofing in Russia and Syria prezentuje wyniki ponad rocznego śledztwa zakończonego w listopadzie 2018 roku na temat wykorzystania narzędzi do elektronicznych działań wojennych w celu naśladowania, fałszowania czy zakłócania prawdziwych sygnałów z nawigacji satelitarnej.

Proceder ma miejsce przede wszystkim na terenie samej Federacji Rosyjskiej, Półwyspu Krymskiego anektowanego w 2015 roku od Ukrainy oraz w Syrii, gdzie Rosja prowadzi liczne operacje militarne. Jednym z celów jest ochrona prezydenta Władimira Putina w czasie jego podróży na przykład przed atakami bezzałogowych statków powietrznych.

Ale nie tylko. Doskonale wiemy, że obecnie systemy GPS i GNSS używane są w prawie każdym urządzeniu, od telefonii komórkowej, poprzez wiele gadżetów, a na wysublimowanych systemach militarnych kończąc, stąd wachlarz możliwości jest niezwykle szeroki.

Według autorów raportu niski koszt, dostępność technologii i łatwość użycia sprawia, że nie tylko państwa, ale też osoby indywidualne, w tym terroryści i kryminaliści będą mogli prowadzić podobne działania przede wszystkim w nielegalnych celach. Zakłócanie systemów GNSS zagraża nie tylko funkcjonowania nawigacji, ale też systemom finansowym, logistycznym i komunikacyjnym.

C4ADS to organizacja non profit z siedzibą w Stanach Zjednoczonych w Waszyngtonie, która zajmuje się analizą globalnych konfliktów i bezpieczeństwem międzynarodowym.

Link do raportu

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018