logo gisplay

Rosjanie zakłócają systemy satelitarne - raport

Rosjanie zakłócają systemy satelitarne - raport Najnowszy raport C4ADS opisuje praktyki Federacji Rosyjskiej, która zakłóca przesył danych z nawigacji satelitarnych na terenie Rosji, Krymu i Syrii. Praktyka służy nie tylko ochronie prezydenta Władimira Putina w czasie podróży przed atakami dronów, ale też wykorzystywana jest w innych strategicznych i taktycznych misjach w kraju i za granicą.

Raport zatytułowany Above Us Only Stars: Exposing GPS Spoofing in Russia and Syria prezentuje wyniki ponad rocznego śledztwa zakończonego w listopadzie 2018 roku na temat wykorzystania narzędzi do elektronicznych działań wojennych w celu naśladowania, fałszowania czy zakłócania prawdziwych sygnałów z nawigacji satelitarnej.

Proceder ma miejsce przede wszystkim na terenie samej Federacji Rosyjskiej, Półwyspu Krymskiego anektowanego w 2015 roku od Ukrainy oraz w Syrii, gdzie Rosja prowadzi liczne operacje militarne. Jednym z celów jest ochrona prezydenta Władimira Putina w czasie jego podróży na przykład przed atakami bezzałogowych statków powietrznych.

Ale nie tylko. Doskonale wiemy, że obecnie systemy GPS i GNSS używane są w prawie każdym urządzeniu, od telefonii komórkowej, poprzez wiele gadżetów, a na wysublimowanych systemach militarnych kończąc, stąd wachlarz możliwości jest niezwykle szeroki.

Według autorów raportu niski koszt, dostępność technologii i łatwość użycia sprawia, że nie tylko państwa, ale też osoby indywidualne, w tym terroryści i kryminaliści będą mogli prowadzić podobne działania przede wszystkim w nielegalnych celach. Zakłócanie systemów GNSS zagraża nie tylko funkcjonowania nawigacji, ale też systemom finansowym, logistycznym i komunikacyjnym.

C4ADS to organizacja non profit z siedzibą w Stanach Zjednoczonych w Waszyngtonie, która zajmuje się analizą globalnych konfliktów i bezpieczeństwem międzynarodowym.

Link do raportu

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
GIS Challenge 2019
29-31.05.2019 (Kraków)
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018