logo gisplay

SpaceDataHighway Challenge - konkurs dotyczący technologii kosmicznych

Do 30 kwietnia 2017 r. trwa konkurs pod nazwą „SpaceDataHighway Challenge”, w którym można przesyłać swoje pomysły na wykorzystanie infrastruktury stworzonej wspólnie przez Airbus Defence and Space, ESA oraz Komisję Europejską.

EDRS-SpaceDataHighway to nowa technologia uruchomiona przez Airbus Defence and Space, która pozwola na transmisję danych z satelitów, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i pojazdów latających z prędkością 1,8 Gb/s. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w konwencji partnerstwa publiczno-prywatnego z ESA i Komisją Europejską. EDRS to skrót od Europejskiego Systemu przekazywania Danych (European Data Relay System). Pierwszy satelita systemu, EDRS-A został wystrzelony 30 stycznia 2016 roku, na 2017 rok zaplanowane jest wyniesienie drugiego urządzenia.

Moduł komunikacyjny zaczął funkcjonować 23 listopada 2016 r. Z nowego typu komunikacji pierwsze skorzystają satelity Sentinel z europejskiego programu Copernicus. Dzięki niemu będą m.in. mogły przesyłać duże ilości danych obrazowych. W ramach projektu o nazwie GlobeNet Airbus i ESA będą wspierały implementację systemu w nowych satelitach użytkowych oraz jego coraz szersze zastosowanie. W fazie 2. tego programu w 2020 ma zostać umieszczone na orbicie trzeci satelita EDRS.

Do konkursu SpaceDataHighway Challenge mogą zgłaszać się startupowcy oraz przedsiębiorcy z sektor MŚP. Najbardziej innowacyjny i możliwy do realizacji projekt zdobędzie nagrodę główną 75 tys. euro. Organizatorzy konkursu przewidują też włączenie pomysłodawców do projektu akceleratora Airbus Bizlab tak aby mogli się rozwijać pod okiem profesjonalistów. 

Więcej o konkursie

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment