logo gisplay

Zlokalizuje nawet bez sygnału GNSS

System SPARTACUSZespół włoskich naukowców opracował zestaw praktycznych rozwiązań i aplikacji, które wykorzystując systemy Galileo oraz EGNOS, działają nawet w przypadku braku lub zaniku sygnału GNSS w sytuacji awaryjnej.

Rozwiązania zaproponowane w ramach projektu pod nazwą SPARTACUS dają możliwość zapewnienia ulepszonych funkcji śledzenia i pozycjonowania w sytuacjach, w których konwencjonalne systemy nawigacyjne wykorzystujące sygnał satelitarny nie działają prawidłowo (np. w przypadku katastrofy) lub nie są wystarczająco wydajne (np. w pomieszczeniach i pośród wysokich budynków).

- Osiągnięto to poprzez wykorzystanie modułowych, skalowalnych i przystosowanych do pracy z systemem Galileo rozwiązań, które można skonfigurować tak, aby zapewniały konkretne, zorientowane na użytkownika usługi - podkreśla Clemente Fuggini, koordynator projektu.

Jednostki śledzące SPARTACUS to małe urządzenia wykorzystujące sygnał satelitarny, które zostały zaadaptowane do użytku w konkretnych zastosowaniach, np. śledzenia samochodów ciężarowych przewożących niezbędne towary, takie jak artykuły pomocy humanitarnej w sytuacji kryzysowej. Jednostki, które są wyposażone we wbudowaną antenę satelitarną i zużywają bardzo mało energii, są zintegrowane z systemem nawigacji inercyjnej (INS) oferującym funkcję nawigacji obliczeniowej. Poziom dokładności można zwiększyć za pomocą specjalnie zaprojektowanych profili nawigacyjnych, które wykorzystują dane korekcyjne systemu EGNOS i systemów wspomagania satelitarnego (SBAS).

Aplikacje na smartfony opracowane w ramach projektu mają zapewniać różne funkcje w zależności od potrzeb użytkownika, w tym np. wsparcie logistyczne i zarządzanie flotą. Przykładowo aplikacja ASIGN gromadzi in-situ krytyczne dane dotyczące sytuacji kryzysowej (np. znakowane geograficznie dane dźwiękowe/multimedialne) i umożliwia ich szybki przesył do centrum koordynacji w siedzibie głównej i ponownie do służb w terenie. Aplikacja FLARE zapewnia z kolei służbom ratunkowym i ratownikom pracującym na zewnątrz i wewnątrz budynków funkcje precyzyjnego pozycjonowania, nawigacji i naprowadzania.

Więcej informacji na stronie projektu

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment