logo gisplay

Student z Rzeszowa skonstruował laskę z GPS

Student z Rzeszowa skonstruował laskę z GPS (fot. Politechnika Rzeszowska))Student kierunku mechatronika Politechniki Rzeszowskiej, Łukasz Kolman, skonstruował laskę, która może w znacznym stopniu wspomóc poruszanie się osób z wadami wzroku.

Za swój wynalazek pod nazwą „Urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących” Łukasz Kolman otrzymał nagrodę główną w Konkursie "Student-Wynalazca".

Urządzenie pozwala w bardzo komfortowy i bezpieczny dla użytkownika sposób poruszać się w przestrzeni miejskiej lub we własnym domu. Mieści się w dłoni, jest lekkie i nie zajmuje dużo miejsca. Na froncie i po bokach końca laski znajdują się czujniki odbiciowe do skanowania wokół najbliższej przestrzeni. Wraz ze zbliżaniem się do przeszkody, urządzenie informuje użytkownika sygnałem dźwiękowym. Sygnał jest szybszy im bliżej osoba znajdzie się przeszkody.

Laska jest też wyposażona w zaawansowane moduły (m.in. GPS, GSM, Bluetooth, podzespół radiowy, mechanizm samobalansujący). Wynalazca zaznaczył, że dzięki nim urządzenie ma znacznie większe zastosowanie i możliwości, niż tradycyjna laska dla osób niewidomych i niedowidzących. Dodał, że jest też możliwość dalszego rozwoju projektu. Można też wyposażyć urządzenie w inne, dodatkowe moduły, dostosowane do indywidualnych potrzeb.