logo gisplay

Chiny wystrzeliły kolejne dwa satelity nawigacyjne BeiDou-3

Obecny zasieg chińskiego systemu nawigacji satelitarnej BeiDou-2. Do 20120 system ma obejmować całą planetę. (fot. Wikipedia)Chińczycy nie zwalniaja tempa przy budowie swojego systemu nawigacji satelitarnej, który już za dwa lata mieć globalny zasięg. W miniony piątek wysłali na orbitę kolejne dwa satelity BeiDou-3.

Satelity o numerach 26 i 27 wyniesione zostały rakietą Long March-3B z centrum kosmicznego Xichang w południowo-zachodniej prowincji Syczuan. Był to pierwszy start satelitów BeiDou w 2018 roku, w którym Chiny planują wysłać w kosmos w sumie aż 18 aparatów. Posłużą one do budowy trzeciej generacji konstelacji chińskiego systemu - BeiDou-3 - który ma mieć globalny zasięg.

Jak podkreśla Yang Changfeng, główny projektant BeiDou, intensywne starty będą dużym wyzwaniem. Plany są bardzo ambitne, bowiem Chińczycy chcą aby już w 2020 roku z ich systemu mogli korzystać użytkownicy na całym świecie. Dlatego najbliższe dwa lata obejmą szereg działań, które pozwolą włączyć BeiDou do globalnego systemu nawigacji satelitarnej, wzmocnić międzynarodową współpracę i uczynić system kompatybilny z amerykańskim GPS, rosyjskim GLONASS i europejskim Galileo.

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018