logo gisplay

Tajne dane na mapach

Mapa śladów amerykańskich samolotów szpiegowskich opublikowana przez portal BuzzfeedOd kilku dni media żyją informacją o ujawnieniu lokalizacji amerykańskich baz wojskowych na mapie aplikacji Strava. Ale to nie jedyny taki przypadek. Kilka lat temu na podstawie danych z z serwisu Flightradar24 opublikowano w Internecie mapę z trasami amerykańskich samolotów szpiegowskich.

W miniony weekend Nathan Ruser w swoim tweecie zwrócił uwagę, że mapa ciepła Strava pokazująca zagregowane ścieżki sportowców, jest bardzo dobrym źródłem do znalezienia amerykańskich baz wojskowych, które kryją się w różnych zakątkach globu. Od tego czasu gazety Washington Post oraz The Guardian, a potem już chyba wszytkie media na całym świecie zaczęły publikować fragmenty map z lokalizacją baz wojskowych w Syrii, Afganistanie i innych miejscach. O ile lokalizacja samych baz nie jest wielką tajemnicą, to ruch patroli oraz to gdzie żołnierze poruszają się poza bazą, może być dla potencjalnych wrogów bardzo ciekawą informacją.

Strava to aplikacja społecznościowa, gdzie użytkownicy zegarków i opasek sportowych z GPS-em udostępniają swoje lokalizacje, np. ślady tras biegowych czy rowerowych. Jak się okazuje wśród użytkowników Stravy znaleźli się także amerykańscy żołnierze, którzy nieświadomie udostępniali ślady swoich patroli, ale również miejsca gdzie biegają lub jeżdżą rowerem poza bazami. Co ciekawe, na mapie Stravy widać ruch personelu wewnątrz budynków. Fragment mapy poniżej pokazuje trasy użytkowników Stravy wędrujących po Pentagonie.

Fragment mapy pokazuje ślady użytkowników Stravy wędrujących po Pentagonie

 

Mapa śladów amerykańskich samolotów szpiegowskich

Portal Buzzfeed kilka lat temu przeanalizował dane z serwisu Flightradar24 i zidentyfikował ślady około 200 amerykańskich samolotów szpiegowskich FBI oraz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA (DHS). Samoloty te wykonują codzienne loty nad amerykańskimi miastami. Wyposażone są w kamery wideo o wysokiej rozdzielczości i urządzenia do śledzenia telefonów komórkowych. Na podstawie zebranych danych portal Buzzfeed opracował mapę, gdzie na czerwono widoczne są ślady samolotów FBI, a na niebiesko samolotów DHS.

Mapa śladów amerykańskich samolotów szpiegowskich opublikowana przez portal Buzzfeed

Po powiększeniu mapy można zobaczyć charakterystyczne kołowe tory lotów, kiedy samoloty monitorują jedno miejsce. Jeśli pomniejszymy mapę, zobaczymy ogólny obraz tego, w którym miejscu w USA samoloty FBI i DHS wydają się najbardziej aktywne. DHS latają w miastach położonych w pobliżu granic Meksyku i Kanady. Samoloty FBI szpiegują w całych Stanach Zjednoczonych.

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018