logo gisplay

Gadżety z GPS-em. Najbardziej nietypowe zastosowania nawigacji

Bielizna z GPS-emUrządzenia z GPS-em to nie tylko mapy i telefony. Wraz z rozwojem technologii okazuje się, że nawigacja satelitarna znajduje zastosowanie w bardzo różnych sytuacjach. Niektóre z urządzeń pomagają najbardziej potrzebującym – od niewidomych do osób chorych na demencję lub Alzheimera. Inne, na przykład bielizna, wydają się być gadżetami dla snobów i budzą tylko szeroki uśmiech. Oto lista najbardziej nietypowych urządzeń GPS.

Koło ratunkowe

SOS Rescue Lifesaver Ring to nowoczesne koło ratunkowe stworzone przez chińskich projektantów Sheng Zhe Feng i Yu Chi Huang. Jak zapewniają projektanci, w ciągu najbliższych 20 lat wynalazek ma być na tyle tani, że będzie mógł wejść do powszechnego i masowego użytku. Dzięki niemu rozbitkowie będą mieli dużo większe szanse na przeżycie niż obecnie. Koło ma zainstalowany GPS, który aktywowany jest przez czujnik po pierwszym kontakcie z wodą. Oprócz tego, do urządzenia wbudowany jest pas grzewczy, który może zapobiec hipotermii, a także małe pojemniki z żywnością i wodą pitną.

Koło ratunkowe - SOS Rescue Lifesaver Ring

Nawigacja dla niewidomych

O ile od jakiegoś czasu niewidomi mają możliwość korzystania z nawigacji, która udzielaja wskazówek głosowych dotyczących drogi, to teraz będą mieli jeszcze okazję skorzystać z mapy dotykowej. Urzędzenie jest wielkości dłoni. Miejsce destynacji rejestrowane jest przez mikrofon. Jednak oprócz wskazówek głosowych na górnej powierzchni pojawiają się wypustki tworzące mapę podobne do tych używanych w alfabecie Braille'a. Wypustki układają się w rzut budynków. Pozostała gładka powierzchnia odzwierciedla natomiast układ ulic. Użytkownik dotykając ich może wyobrazić sobie najbliższe otoczenie, co w połączeniu z informacjami głosowymi daje mu pełniejszy obraz drogi.

Nawigacja dla niewidomych

Wkładki do butów Aetrex Wkładki do butów Aetrex

Technologia przychodzi z pomocą także osobom starszym z demencją i chorym na Alzheimera. W przypadku tych dwóch schorzeń od zawsze problemem był powrót do domu chorej osoby. Dość często zdarza się, że osoba chora na demencję lub Alzheimera zapomina nie tylko jak się nazywa, ale też gdzie mieszka. Dotychczas z pomocą przychodziły karteczki z podstawowymi informacjami wszywane na przykład pod marynarkę. Teraz jednak rodziny i opiekunowie chorych mogą na bieżąco sprawdzać, gdzie są ich najbliżsi. Amerykańska firma Aetrex opracowała serię wkładek do butów, które mają wbudowany odbiornik GPS. Te nie tylko dają znać na bieżąco opiekunom, gdzie znajduje się osoba, która ma je na sobie. Możliwe jest również ustawienie alarmu, jeśli ktoś znajdzie się poza wyznaczonym obszarem - na przykład za daleko od domu. Cena wkładek to około 200 dolarów.

Laski dla niewidomych

Portugalscy naukowcy pracują natomiast nad laską dla niewidomych, która wyposażona jest nie tylko w nawigację, ale także odbiornik, który odczytuje dane i informacje ze specjalnych kodów umieszczonych w całym mieście - na budynkach, znakach, chodnikach etc. Urządzenie samo odczytuje dzięki technologii komputerowej, fal radiowych oraz GPS. Podobny wynalazek został stworzony wiele lat temu na rodzimym podwórku przez profesora Henryka Holkę z Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Kariera polskiego urządzenia z braku funduszy niestety zakończyła się tylko na opatentowaniu.

Analogicznym urządzeniem do laski jest natomiast system VIA, czyli quasi-bransoletka nakładana na nasadę dłoni, która wyposażona jest w 4 mikrokamery i odbiornik GPS z nawigacją głosową. Dzięki technologii VMD (Video Motion Detection) użytkownik informowany jest o przeszkodach, tak by móc bezpiecznie dotrzeć do celu.

GPS w opakowaniach leków

Systemy nawigacji od wielu lat pomagają także w walce z przestępczością. Od wielu lat Stany Zjednoczone zmagają się z epidemią uzależnień od leków uspakajających na receptę. W związku z tym często dochodzi do napaści i włamań do aptek. Jednym z popularniejszych leków upodobanych przez uzależnionych jest Oxycontin - pochodna heroiny. Policjanci z Nowego Jorku wpadli na pomysł, że zamontują odbiornik GPS do pewnych partii opakowań leku. Jak zapewnia policja - opakowanie wciąż jest identyczne do tego z lekami.

GPS w banknotachGPS w banknotach

Podobnie policja zaczęła montować odbiorniki nawigacji satelitarnej w plikach imitujących banknoty. Wszystko po to, żeby po napadzie na bank szybko zlokalizować przestępców. Urządzenie umocowane jest obok prawdziwych pieniędzy. Aktywacja nadajnika następuje w przypadku wyciągnięcia z szuflady. Ta metoda używana jest przez amerykańską policję także w przypadku porwań dla okupu. Do pieniędzy przekazywanych porywaczom wrzuca się odbiornik GPS. W ten sposób nie tylko można dotrzeć do kryjówki samych przestępców, ale także ich ofiar.

Obroże dla psów RoamEO Pup Collar

RoamEO Pup Collar to po prostu obroża dla psów, do której zamontowany jest nadajnik. Jak zapewniają producenci, psa można zlokalizować z odległości pięciu kilometrów. Odbiornik pokazuje odległość i kierunek. Bateria w obroży jest w stanie działać nawet przez trzydzieści godzin. Sama obroża jest wodoodporna do jednego metra głębokości. Cena waha się od 150 do 280 dolarów.

Obroża dla psów RoamEO Pup Collar

Bielizna z GPS

Niemałe kontrowersje w Brazylii wywołała bielizna dla kobiet, do której zamontowany został GPS. Autorką bielizny jest brazylijska projektantka Lucia Loria, a kolekcja została nazwana "Złap mnie, jeśli potrafisz". Oburzone były przede wszystkim feministki - według nich bielizna mogła posłużyć do kontroli przez zazdrosnych mężów. Projektantka miała jednak inny zamysł. Chciała, by kobiety poczuły się bezpieczniej - GPS miał pomóc w przypadku porwań. Jak zapewniała, to kobieta decyduje sama kiedy uruchomić nadajnik. Kontrowersyjna była też cena bielizny, bo sięgała nawet tysiąca dolarów.

Jan Bluz

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018