logo gisplay

Lokalizator dla strażaków - wynalazek naukowców z Torunia

Dr Krzysztof Rykaczewski i mgr Michał Meina z UMK w Toruniu (fot. UMK w Toruniu)Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu skonstruowali lokalizator z myślą o wsparciu służb pożarniczych. Urządzenie można umieścić w bucie, dzięki temu jest możliwość śledzenia na bieżąco tego, gdzie w danym momencie znajduje się członek ekipy ratowniczej.

Wynalazek (system) toruńskich naukowców składa się z dwóch zestawów sensorów inercyjnych (akcelerometr, żyroskop i magnetometr) montowanych w obuwiu osoby lokalizowanej. Sensory te są bardzo niewielkie, w związku z czym integracja ich z obuwiem nie nastręcza żadnego problemu. Zbierane odczyty o przyspieszeniach i zmianach orientacji są przetwarzane w systemie wbudowanym, który realizuje algorytm pozycjonowania.

Wynalazek nosi nazwę „Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka”. Stworzony został przez dr. Krzysztofa Rykaczewskiego z Zakładu Baz Danych Wydziału Matematyki i Informatyki UMK i mgr. Michała Meiny z Katedry Informatyki Stosowanej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

System lokalizacji został skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych i z uwzględnieniem specyfiki pracy podczas przeprowadzania akcji ratunkowo-gaśniczych. Jak podreślaką naukowcy, ustalenie pozycji strażaków w obiekcie w czasie rzeczywistym podczas incydentu podnosi bezpieczeństwo zespołu ratowniczego oraz pozwala na lepszą koordynację działań przeciwpożarowych.

Wynalazek został już doceniony na targach w Walencji, gdzie zdobył Złoty Medal Targów Wynalazczości INNOVA 2018.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018