logo gisplay

GPS-y stają się niezbędnym elementem treningów i nawet meczów piłkarskich

Catapult OptimEyeTrenerzy najlepszych drużyn piłkarskich na świecie coraz częściej korzystają z zaawansowanych nowinek technicznych, które okazują się niezwykle pomocne przy ustalaniu strategii w czasie meczu, ale także kiedy na przykład trzeba zmienić zmęczonego zawodnika. Nieocenionym narzędziem jest w tym przypadku również GPS, dzięki któremu w czasie rzeczywistym można sprawdzić ile konkretny zawodnik przebiegł, jak szybko i w którym miejscu na boisku.

Sztaby szkoleniowe od kilku lat zbierają ogromną ilość danych na temat swoich podopiecznych. Do tej pory narzędzi do ich zbierania można było używać tylko w czasie treningów. Mistrzostwa świata w Rosji są natomiast pierwszym mundialem, w którym dopuszczono taką możliwość również podczas turnieju. Dzięki niewielkim sensorom i nadajnikom zamontowanym w odzieży, sztab pomocniczy trenera z opóźnieniem kilkudziesięciu sekund może analizować setki parametrów dotyczących piłkarzy.

Mierzone jest niezwykle dużo czynników - m.in. pozycja piłkarza, przebyty dystans, prędkość, liczba przyspieszeń, tętno, celność podań i strzałów. Dzięki nadajnikom GPS trenerzy na bieżąco są informowani o zmęczeniu sportowców - i mają na ten temat konkretne dane - mogą na przykład porównać intensywność biegania w pierwszych i ostatnich 15 minutach meczu. Oprócz nadajników GPS urządzenia mają także żyroskopy, które monitorują pozycję w jakiej się znajduje piłkarz, a także magnetometr do sprawdzania kierunku poruszania się.

Możliwość wykorzystania tej technologii w czasie meczu została dopuszczona zaledwie kilka miesięcy temu. Na mundialu skorzystają z niej wszystkie 32 drużyny. Obecnie FIFA zastanawia się jak ustandaryzować zasady dotyczące korzystania z analizy danych w czasie meczu. Póki co, jest to swego rodzaju wolna amerykanka. Trenerzy mogą korzystać z trzech tabletów - jeden dla analityka na trybunach, jeden dla analityka na ławce rezerwowych, a trzeci dla ekipy medycznej. Analitycy mogą się ze sobą porozumiewać, jak i przekazywać informacje trenerowi. Rynek oferuje wiele produktów, które są używane już na całym świecie.

Apex

Apex firmy STATsport to ciasno przylegająca niewielka kamizelka, w której na plecach między łopatkami zamontowany jest zestaw sensorów - GPS, przyspieszeniomierz, żyroskop i magnetometr. Urządzenie ma wmontowany także procesor, który przetwarza dane. W Rosji Apex jest używany m.in. przez reprezentację Brazylii.

Apex firmy STATsport to ciasno przylegająca niewielka kamizelka, w której na plecach między łopatkami zamontowany jest zestaw sensorów - GPS

Viper pod

To niewielki sensor, który już szeroko jest używany w lidze angielskiej. W tym wypadku również można go zamontować do kamizelki. Viper Pod również zbiera i przetwarza całą gamę danych, ale oprócz tego dzięki specjalnemu oprogramowaniu tworzy wizualizację zawodnika z lotu ptaka.

Catapult OptimEye

Całą serię sensorów oferuje firma Catapult z Australii. Obecnie ich produkty używane są w ponad 20 dyscyplinach - w tym też w piłce nożnej. Jeden z modeli - Catapult Optim Eye G5 dedykowany jest specjalnie dla bramkarzy - oprócz standardowych parametrów mierzy też wysokość, siłę, impet i szybkość rzucania się do piłki.

JB

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018