• gisplay.pl

Poszukiwana firma, która pomoże w komercjalizacji systemu HydroProg

HydroProgUniwersytet Wrocławski poszukuje przedsiębiorcy zainteresowanego wspólną realizacją fazy B+R projektu badawczego „Wprowadzenie na rynek nowego systemu HydroProg służącego do wczesnego ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych”.

HydroProg to prosty w obsłudze, jednocześnie dokładny system wczesnego ostrzegania o wezbraniach. Jest oparty na spodziewanych przebiegach stanu wody lub przepływu wyznaczanych na podstawie wielu modeli hydrologicznych i ich kombinacji. Funkcjonuje w czasie rzeczywistym, a kombinowany sygnał prognozowany jest wyznaczany na podstawie spodziewanych przebiegów hydrogramu i na bazie obliczanych na bieżąco statystyk ich aktualnych dokładności. System HydroProg został zaprojektowany i opracowany na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Geoinformatyki i Kartografii pod kierunkiem dra hab. Tomasza Niedzielskiego, prof. nadzw. UWr.

System HydroProg został eksperymentalnie wdrożony dla zlewni górnej Nysy Kłodzkiej, po przekrój kontrolny tej zlewni w Bardzie. W rezultacie tego wdrożenia powstał prototyp nazywany skrótowo HydroProg–Kłodzko, którego funkcjonowanie można monitorować na bieżąco w serwisie mapowym zamieszczonym pod adresem www.klodzko.hydroprog.uni.wroc.pl. W serwisie tym można szczegółowo śledzić wyniki działania systemu HydroProg, czyli spodziewane przebiegi stanu wody w rzekach wraz z informacjami o aktualnych wartościach statystyk charakteryzujących błędy prognoz hydrogramu, które to prognozy wraz z prognozą kombinowaną tworzą tzw. hydrogram typu ,,spaghetti''. Ostrzeżenia o wezbraniach można odczytywać zarówno z serwisu mapowego dostępnego w Internecie, jak i z krótkich raportów rozsyłanych automatycznie pocztą elektroniczną w sytuacji prognozowanego zagrożenia. System HydroProg jest zatem technologią (poziom rozwoju technologii oszacowano na 4 w 9-stopniowej skali TRL), która może być wprowadzona na rynek w celu ostrzegania służb zarządzania kryzysowego oraz ludności o wybranych niebezpiecznych zjawiskach hydrologicznych tak, by zminimalizować straty będące ich skutkiem.

Projekt jest realizowany w ramach programu TANGO. Program ten jest wspólnym przedsięwzięciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki. Zgodnie z założeniami programu, przedsiębiorca zobowiązany jest do wniesienia wkładu w wysokości 15% kosztów kwalifikowanych projektu. Dopuszczalny jest udział więcej niż jednego przedsiębiorcy, a wkład możliwy jest w: formie finansowej (przekazanie środków finansowych przez przedsiębiorcę do Uniwersytetu Wrocławskiego) lub – w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw – formie rzeczowej (przekazanie składników majątku przez przedsiębiorcę do Uniwersytetu Wrocławskiego). Istnieje obszerny dokument, będący koncepcją wykorzystania systemu HydroProg w praktyce gospodarczej oraz analiza potencjału rynkowego systemu HydroProg.

Zainteresowane firmy mogą zgłaszać się do  9 stycznia 2017 roku.

Treść ogłoszenia

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser