• gisplay.pl

Jak drony pomagają odnaleźć zaginionych?

DJI, czołowa firma z branży UAV, opublikowała mapę pokazującą uratowane osoby przy użyciu dronów w trakcie różnych akcji ratunkowych na całym świecie.

drony mapa akcje ratunkowe

Na mapie DJI Drone Rescue Map zobaczymy lokalizację 200 akcji ratunkowych z użyciem bezzałogowców, dzięki którym odnaleziono ponad 400 osób - zaginionych w lasach, polach i górach, a także na wodzie. Przedstawione przykłady pokazują, w jaki sposób drony mogą znaleźć zaginionych ludzi szybciej niż tradycyjne poszukiwania, umożliwiając ofiarom dotarcie w bezpieczne miejsce przy mniejszym ryzyku i obciążeniu dla ratowników. W niektórych sytuacjach dron pomógł przyspieszyć akcję ratunkową i umożliwić służbom ratowniczym bardziej efektywne działanie. W innych przypadkach dron odegrał kluczową rolę w uratowaniu życia.

Mapa została opracowana na podstawie wiadomości i postów w mediach społecznościowych ze sprawdzonych źródeł, takich jak policja, straż pożarna i ochotnicze oddziały ratunkowe. Każdy wpis na mapie zawiera lokalizację i datę zdarzenia, krótki opis, link do oryginalnej historii lub wpisu oraz możliwość ich udostępniania.

Mapa obejmuje akcje ratunkowe zarejestrowane w 27 krajach na pięciu kontynentach i pokazuje, jak technologia UAV przeszła od koncepcji eksperymentalnej do standardowego wyposażenia akcji ratunkowych. Jak informuje DJI, pierwsze poszukiwania przy użyciu dronów miały miejsce w Kanadzie w 2013 r., a obecnie takie zdarzenia zgłaszane są średnio raz w tygodniu. Firma zachęca instytucje bezpieczeństwa publicznego z całego świata do udostępniana podobnych akcji ratunkowych, aby można je było uwzględnić na mapie.

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018