W Warszawie odsłonięto odnowiony Pomnik Geodezji Europejskiej
Na pl. Teatralnym w Warszawie uroczyście odsłonięto pomnik Geodezji Europejskiej. Odnowiona kolumna upamiętnia jeden z największych projektów geodezyjnych na świecie.
Uroczystość odsłonięcia Pomnika Geodezji Europejskiej na pl. Teatralnym w Warszawie (fot. GUGiK)
W wydarzeniu, które odbyło się 14 września, uczestniczyli m.in. prof. Stig Enemark, honorowy prezes Międzynarodowej Federacji Geodetów, prof. Janusz Walo, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Mariusz Meus- pomysłodawca projektu , Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy, Dyrektor Departamentu GI w GUGiK Anna Bober, Dyrektor IGiK Robert Bauer.
Pomnik upamiętnia jeden z największych projektów geodezyjnych na świecie związanych z pomiarem długości łuku geodezyjnego równoleżnika 52° N. Powstał podczas kampanii geodezyjnych pomiarów kształtu i rozmiarów Ziemi, odbywających się w latach 1861 – 1890 w Europie. W tym miejscu przebiega łuk geodezyjny równoleżnika 52˚ N, rozciągający się od irlandzkiej wyspy Valentia do rosyjskiego miasta Orsk na Uralu. Ma 6000 kilometrów i przechodzi przez całą Europę.
Pomysłodawcą tego niezwykłego projektu i inicjatorem przeprowadzenia renowacji pomnika oraz opisania jego przeznaczenia i historii był Mariusz Meus z geodezyjnej akcji edukacyjnej „Honorowy Południk Krakowski”.