• gisplay.pl

Gdzie jest geodezyjny środek Wrocławia?

W dniu 8 listopada 2022, znany popularyzator geodezji Mariusz Meus wyznaczył geodezyjny środek Wrocławia z centymetrową precyzją. Gdzie dokładnie się znajduje?

Znak pomiarowy umieszczony w geodezyjnym środku miasta Wrocławia w Parku Popowickim (fot. Mariusz Meus)

Od 2016 roku geodezyjny środek miasta jest oznaczony na Popowicach, przy ulicy Rysiej, obok Zespołu Szkół nr 12. W miejscu tym stoi krasnal Popowicjusz z drogowskazem. Jest to miejsce umowne, gdyż sam geometryczny środek obszaru miasta Wrocławia [51°07’34,34″ N, 16°59’30,57″ E] wypada na pobliskim bloku, więc figurkę krasnala na głazie ustawiono po sąsiedzku. Jednak, jak podkreśla Mariusz Meus, „środek geometryczny” jest to definicja dobra dla prostych figur, a nie tak skomplikowanych jak obszary gmin, miast. I dlatego w przypadku obszarów geograficznych stosuje się definicję środka geodezyjnego; środka ciężkości – centroidu. I taki właśnie punkt – wyznaczony tą samą metodą, co nowy, geodezyjny środek Polski w Nowej Wsi pod Kutnem – dla miasta Wrocławia ma współrzędne 51°07′39,701″ N oraz 16°59′46,009″ E, i znajduje się w Parku Popowickim.

"Dzięki profesjonalnemu wsparciu firmy TPI-Wrocław, udało się wytyczyć odbiornikiem satelitarnym GNSS ów centroid Wrocławia w lasku przy Polanie Popowickiej, z centymetrową precyzją. W dokładnej jego lokalizacji umieściliśmy charakterystyczny, pomarańczowy znak pomiarowy z pomalowanym palikiem (tzw. świadek) obok. Będziemy wnioskować do prezydenta Wrocławia – Jacka Sutryka, któremu poprzez panią radną Marię Zawartko przekazałem pamiątkowy certyfikat wyznaczenia geodezyjnego środka miasta – by w tym miejscu stworzyć jakiś symboliczny znak: może figurkę krasnala z odbiornikiem GNSS" - pisze na swoim blogu Mariusz Meus.

W wyznaczeniu geodezyjnego środka Wrocławia pomógł zasłużony dla geodezji wrocławskiej oraz jej wieloletni popularyzator Władysław Kluczewski. Geodeci oznaczyli również przebieg południka 17°E przez park oraz przy ulicy Popowickiej.

Całą relację z pomiarów oraz o tym jak można promować geodezyjne atrakcje we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku przeczytacie na blogu Pana Południka

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser