• gisplay.pl

GUGiK częściowo w Łodzi? Poznaliśmy projekt statutu urzędu

Waldemar Izdebski, były Główny Geodeta Kraju, opublikował na swoim blogu projekt rozporządzenia ws. nadania Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii statutu. Wynika z niego, że urząd częściowo przeniesie się do Łodzi.

W ostatnim swoim poście "Co dalej z lokalizacją GUGiK w Łodzi?" Waldemar Izdbeski, pisze o podejmowanych przez MRiT oraz GUGiK działaniach dotyczących utworzenia oddziału urzędu w Łodzi.  W ich rezultacie przedstawiono projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii, który wyraźnie stanowi, że w ramach GUGiK ma funkcjonować Biuro Regionalne w Łodzi. 

Jak czytamy w uzasadnieniu od projektu, lokalizacja oddziału w Łodzi wynika z faktu, że  "znalezienie pracowników na rynku warszawskim jest obecnie bardzo trudne, organizowane nabory często kończą się niepowodzeniem. Próbą rozwiązania tego problemu będzie pozyskanie specjalistów z innych regionów kraju. Ulokowanie komórki organizacyjnej Urzędu w centralnie położonym regionie Polski sprzyjać będzie osiągnięciu założonego celu". Według Waldemara Izdebskiego mija się to z prawdą. "Wysoko wykwalifikowanych pracowników na rynku warszawskim jest bardzo dużo i nigdy nie było problemów z pozyskiwaniem nowych pracowników" - podkreśla Izdebski.

Wobec przedstawionych faktów były GGK zadaje kilka kluczowych pytań:

  • Dlaczego Minister Waldemar Buda z taką determinacją dąży do lokalizacji Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii lub jego części akurat w Łodzi?
  • Jakie korzyści dla geodezji, dla państwa wynikają z przedstawionych działań?
  • Czy kariera polityczna/poselska Pana Waldemara Budy musi się rozwijać kosztem geodezji?
  • Czy utworzenie oddziału GUGiK w Łodzi to przysługa za jaką Pani p.o. GGK zostanie w końcu powołana na pełnoprawnego Głównego Geodetę Kraju?
  • Czy dlatego MRiT nie rozstrzyga konkursu na GGK (minęło już 6 miesięcy od terminu składania dokumentów) aby najpierw mieć gwarancje, że kandydat będzie popierał istnienie oddziału GUGiK w Łodzi?

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser