• gisplay.pl

Powiat Opolski będzie aktualizował mapy przy pomocy drona

W najbliższych dniach do Wydziału Geodezji i Kartografii Starostwa Opolskiego trafi dron, który będzie wykorzystywany do aktualizacji i weryfikacji danych ewidencji gruntów i budynków.

Zakup bezzałogowca, który kosztował ponad 45 tys. zł, był możliwy dzięki dofinansowanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Urządzenie będzie obsługiwane przez pracownika z wymaganymi uprawnieniami. 

- Dzięki wdrożeniu zaawansowanych dronów wyposażonych w specjalistyczne oprogramowanie do fotogrametrii zyskujemy zupełnie nowe możliwości – mówi Edyta Wenzel – Borkowska, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Opolu. - Te niewielkie urządzenia są w stanie zbierać dane terenowe w ekspresowym tempie, tworząc tzw. ortofotomapy oraz numeryczny model terenu. Prędkość, oszczędność czasu i pieniędzy oraz stuprocentowa weryfikacja na obszarze o dużej powierzchni, to tylko niektóre z zalet tej metody.

Wcześniej, korzystając z metod analogowych, konieczne było przeprowadzenie okresowej weryfikacji danych ewidencyjnych, wymagającej angażowania pracowników w terenie i czasochłonnej. To metoda, która generowała koszty i ryzyko błędów. Dodatkowo, uzyskane w ten sposób dane musiały być przetworzone, zanim można było je wykorzystać. - Dzięki zastosowaniu technologii fotogrametrycznej mamy możliwość masowego aktualizowania i weryfikowania danych, co przekłada się na oszczędność pieniędzy i czasu, który można przeznaczyć na szybsze załatwianie spraw - zaznacza naczelniczka wydziału.

Źródło: powiatopolski.pl

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser