• gisplay.pl

Eugeniusz Romer zostanie patronem Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

W dniu 21 marca 2024 r., kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Geodety, Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie oficjalnie za swojego patrona przyjmie imię Eugeniusza Romera.

Nadanie patronatu odbędzie się podczas seminarium pt. ,,Eugeniusz Romer patronem Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie", które odbędzie się właśnie 21 marca. Organizatorem wydarzenia są: Stowarzyszenie Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „GEOCENTRUM" w Opatowie, Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Gdańsku i Kielcach, Główna Komisja Historii i Tradycji SGP, Główna Komisja Rozwoju i Promocji SGP, Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie.

Ramowy program konferencji:

  • 11:00 - Rozpoczęcie - powitanie zebranych Mirosław Roszczypała (GEOCENTRUM), Ryszard Rus (Gówna Komisja Historii i Tradycji SGP;
  • 11:15 - Wystąpienia gości;
  • 11:45 - Eugeniusz ROMER - rodzinne wspomnienia wnuka Tomasza Romera oraz prawnuczki Barbary Romer;
  • 12:10 - Prezentacja Stowarzyszenia Kartografów Polskich - Dariusz Gotlib - Członek Zarządu Stowarzyszenia Kartografów Polskich, profesor uczelni Politechnika Warszawska, Wydziału Geodezji i Kartografii;
  • 12.30 - Prezentacja Oddziału Kartograficznego Polskiego Towarzystwa Geograficznego;
  • 12:50 - Prezentacja Jacka Grzybały - Politechnika Świętokrzyska;
  • 13:30 - Przerwa kawowa;
  • 14:00 - Uroczyste odsłonięcie tablicy nadania imienia opatowskiemu Muzeum Godezji i Kartografii Prof. Eugeniusz Romera - Poświęcenie tablicy pamiątkowej, wystąpienia okolicznościowe;
  • 14:30 - Poczęstunek oraz zwiedzanie Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie -okolicznościowa wystawa „Mapy i Atlasy Romera" przygotowana przez Jacka Grzybałe (SGP Kielce).

Patronat honorowy nad wydarzeniem obieli: Główny Geodeta Kraju, Starosta Opatowski z udziałem: Stowarzyszenia Geodetów Polskich Stowarzyszenia Kartografów Polskich Oddziału Kartograficznego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Przypomnijmy, że 18 stycznia br. do Sejmu został złożony projekt uchwały w sprawie upamiętnienia wybitnego geografa i kartografa Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci.

Eugeniusz Romer urodził się 3 lutego 1871 we Lwowie, zmarł 28 stycznia 1954 w Krakowie. To polski geograf, kartograf i geopolityk, twórca nowoczesnej kartografii polskiej, współzałożyciel wydawnictwa Książnica-Atlas, encyklopedysta. Najsłynniejszy polski twórca map, "ojciec" współczesnej polskiej kartografii. To jemu zawdzięczamy klasyczną kolorystykę skali hipsometrycznej map fizycznych: zielone niziny, żółte wyżyny, czerwone góry. Romer był geografem, badającym tektonikę, geologię i klimatologię. Jako ekspert w dziedzinie geografii społecznej brał udział w konferencjach po I wojnie światowej, na których uzgadniano granice odrodzonej Rzeczpospolitej Polskiej.

Romer znany był jednak głównie jako twórca wydawnictwa kartograficznego "Książnica ATLAS", jeszcze po II wojnie światowej wydającego wspaniałe mapy, które nawet na przełomie XX i XXI wieku można było znaleźć w nie jednej szkole na ścianach pracowni geograficznych. Choć urodził się we Lwowie i tam rozpoczął karierę geografa i kartografa, po wojnie osiadł w Krakowie, gdzie wykładał na uniwersytetach i tutaj zmarł.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser