• gisplay.pl

CBA zatrzymało pracownika Łódzkiego Ośrodka Geodezji w sprawie wycieku danych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pracownika Łódzkiego Ośrodka Geodezji, który nielegalnie pozyskał, a następnie sprzedał, bądź usiłował sprzedać, bazy danych łódzkich nieruchomości. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

O wycieku danych z Łódzkiego Ośrodka Geodezji pisaliśmy pod koniec kwietnia. Teraz CBA poinformowało o zatrzymaniu pracownika Ośrodka, który został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Mężczyzna usłyszał zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Wobec zatrzymanego, na wniosek Prokuratora nadzorującego śledztwo, Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi  zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2021-2023 urzędnik Łódzkiego Ośrodka Geodezji (ŁOG) przekazywał odpłatnie osobom nieuprawnionym informacje oraz dane gromadzone i przetwarzane przez ŁOG w informatycznych systemach danych, w tym numery ksiąg wieczystych, numery działek, adresy nieruchomości ze wszystkich obrębów geodezyjnych w Łodzi. Z ustaleń funkcjonariuszy CBA wynika, że baza mogła zawierać 200 tysięcy wpisów. Wynikające z baz informacje mężczyzna sprzedawał m.in. podmiotom gospodarczym działającym w branży nieruchomości.

Dodatkowo pracownik wystawiał nielegalnie wypisy z rejestru nieruchomości. W zamian otrzymywał korzyści majątkowe, a także gratyfikacje w postaci alkoholu i kart podarunkowych.

W ramach prowadzonego śledztwa, funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Łodzi przeprowadzili czynności procesowe wobec kilkunastu osób, które miały związek ze sprawą. We współpracy z funkcjonariuszami Delegatur CBA z Warszawy, Białegostoku, Lublina i Poznania przeprowadzono przeszukania miejsc ich zamieszkania oraz zatrudnienia.

W trakcie realizowanych czynności funkcjonariusze CBA zabezpieczyli nośniki danych, dokumentację papierową i elektroniczną, ujawnili również środki pieniężne w kwocie 600 tys. złotych oraz 300 sztuk opakowań substancji farmaceutycznych niewiadomego pochodzenia i składu chemicznego. Wartość zabezpieczonego mienia szacowana jest na kwotę ok. 800 tys. złotych.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser