• gisplay.pl

Naukowcy i studenci z AGH prowadzili pomiary geodezyjne w Peru

Zespół studentów z koła naukowego KNGK Geoinformatyka wraz z pracownikami Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przez okres 3 tygodni brał udział w badaniach geodezyjno-archeologicznych w Peru.

Naukowcy i studenci z AGH prowadzą pomiary geodezyjne w Peru (fot. AGH)

Naukowcy i studenci z AGH prowadzą pomiary geodezyjne w Peru (fot. AGH)

21 czerwca tego roku zespół naukowców z WGGiIŚ AGH w składzie: dr hab. inż. Paweł Ćwiąkała i dr inż. Edyta Puniach ponownie rozpoczął badania w ramach peruwiańsko-polskiego projektu archeologicznego „Wpływ ekstremalnych zjawisk klimatycznych na stan zachowania stanowisk archeologicznych w Peru”. Projekt jest realizowany w ramach Grantów Interwencyjnych NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przez interdyscyplinarny zespół kierowany przez dr Justynę Marchewkę-Długońską z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z niezależną grupą badawczą Programa de Investigación "Los valles de Barranca”. Celem projektu jest zrozumienie skutków wpływu gwałtownych opadów i lawin błotnych na stanowiska archeologiczne, prognozowanie tempa ich degradacji oraz zabezpieczenie zabytków i szczątków ludzkich znajdujących się na ich powierzchni. Bazą do przeprowadzenia pomiarów była okolica miasta Barranca bogata w stanowiska archeologiczne.

Na okres trzech tygodni (27.06-19.07.2024 r.) do naukowców dołączył zespół studentów z koła naukowego KNGK Geoinformatyka Wydziału GGiIŚ AGH, specjalności Geoinformacja i Geodezja Górnicza - inż. Zofia Lidwin oraz inż. Michał Zubek, którzy realizowali projekt koła naukowego o nazwie „PPEGA – Polsko-Peruwiańska Ekspedycja Geodezyjno-Archeologiczna”. Udział studentów w tej wyprawie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Rektora AGH, Dziekana WGGiIŚ, Stowarzyszenia Naukowego im. Stanisława Staszica, firmy NaviGate oraz firmy Capnor Poland.

Naukowcy i studenci wspólnie utworzyli zespół geodezyjny, który codziennie wyruszał w teren, wykonywał naloty dronem, prowadził pomiary GPS oraz analizował zebrane dane. Pomiarem zostały objęte obszary, które były mierzone w zeszłym sezonie badawczym przez dr inż. Edytę Puniach i dr hab. inż. Pawła Ćwiąkałę.

Studenci Zofia i Michał również aktywnie wspierali zespół archeologów i antropologów przy badaniach powierzchniowych. Pozwoliło im to zwiększyć wiedzę z zakresu biologii człowieka, a także kultury oraz zwyczajów rozwijającej się w przeszłości cywilizacji Inków na terenie Peru.

Nasze patronaty

IX Forum GPS
13 grudnia 2024
GIS Day w Stolicy 2024
28 listopada 2024
XI Wrocławski GIS Day
20-21 listopada 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser