• gisplay.pl

Warszawa udostępnia kolejne dane dla programistów

Na platformie otwartych danych api.um.warszawa.pl udostępniono właśnie informacje o organizowanych w mieście wydarzeniach w sposób, który ułatwi ich wykorzystanie przez twórców aplikacji.

Warszawska platforma api jest zasilana danymi pochodzącymi m.in. z czujników czy systemów on-line (fot. iot.warszawa.pl)

Przeznaczona dla programistów i analityków platforma otwartych danych uruchomiona została w 2015 roku. Od tego czasu serwis systematycznie zasilany jest nowymi zbiorami danych, a w najbliższym czasie planuje się jego przebudowę. Największym zainteresowaniem właścicieli już istniejących aplikacji cieszą się dane dotyczące lokalizacji pojazdów. Liczba automatycznych zapytań do tego zasobu wynosi kilka milionów tygodniowo. Korzystają z nich m.in. twórcy popularnych aplikacji Jak dojadę, Czy na czas, Gdzie ten tramwaj, Real bus, Automapa. Wszystkie zasoby dostępne są za pomocą przygotowanego przez warszawski ratusz interfejsu programistycznego aplikacji (API).

Platforma api jest zasilana danymi pochodzącymi m.in. z czujników czy systemów on-line. Są one prezentowane na platformie IoT miasta dostępnej pod adresem iot.warszawa.pl. Do tej platformy można podłączać dowolne urządzenia IoT dokonujące pomiarów, zarządzać danymi, a także od razu pokazać je mieszkańcom na platformie i publikować wszystkie dane jako „otwarte”. Aktualnie trwa proces podłączania do platformy 160 czujników powietrza mierzących stan zanieczyszczenia powietrza w wielu ważnych punktach miasta.

Do szczególnie przydatnych zasobów prezentowanych na platformie należą dane o wolnych miejscach na warszawskich parkingach. Chodzi o parkingi miejskie – nie tylko P+R, ale także kilkanaście innych parkingów zarządzanych przez jednostki miejskie. Dostępne są też informacje o rowerach miejskich w poszczególnych stacjach. Dane te aktualizowane są niemal w czasie rzeczywistym.

- Teraz dołączyliśmy do zbioru danych także miejskie wydarzenia kulturalne i ofertę sportową. Obydwa zbiory aktualizowane są na bieżąco, w sposób zautomatyzowany. Jesteśmy przekonani, że innowatorzy i twórcy aplikacji będą w stanie zagospodarować te informacje z korzyścią dla mieszkańców. Mamy nadzieję, że dane te przyczynią się do budowy aplikacji czy rozwiązań promujących zdrowie i aktywności mieszkańców albo zwiększających dostępność wydarzeń kulturalnych naszego miasta. – mówi Tadeusz Osowski, dyr. Biura Cyfryzacji w stołecznym Ratuszu.

Źródło: UM warszawy

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser