• Grzegorz Szczypa

Historyczne granice państw podane na talerzu!

Tym razem mamy dla Was interaktywną mapę, która pozwoli odbyć wirtualną podróż do zarania znanej nam historii świata! Jeśli zawsze byliście ciekawi, jak przedstawiały się historyczne granice państw na przestrzeni wieków, to strona Point in History będzie do tego wyśmienitym narzędziem!

Historyczne granice państw podane na talerzu!

Zanim przejdziemy do samej mapy, warto uściślić jedną kwestię. Otóż sami autorzy strony Point in History zastrzegają, żeby na otrzymywane wizualizacje patrzeć nieco przez palce, ponieważ graniczne terytoria często są oparte o naturalne przeszkody choćby w rodzaju rzek, a ich kształty zmieniają się relatywnie często. Podobnie trudno mówić np. o Polsce w okresie neandertalczyków (ponad 120 tys. lat przed naszą erą!). Na szczęście bliższe nam epoki są już dokładnie zobrazowane, choć również pojawiają się tu swoiste niedomówienia.

Mapa może pochwalić się banalną obsługą, dzięki której nawet początkujący fan historii odnajdzie się na niej w mgnieniu oka. Wystarczy wybrać interesujące nas państwo na mapie świata, po czym określić okres chronologiczny, z jakiego ma pochodzić stan granic. Jak już wspomnieliśmy, najstarsze dane mają pochodzić z epoki neandertalczyków, natomiast najnowsze to zawsze okres ostatniej zmiany granicy danego państwa.

 

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018