• Grzegorz Szczypa

Historyczne granice państw podane na talerzu!

Tym razem mamy dla Was interaktywną mapę, która pozwoli odbyć wirtualną podróż do zarania znanej nam historii świata! Jeśli zawsze byliście ciekawi, jak przedstawiały się historyczne granice państw na przestrzeni wieków, to strona Point in History będzie do tego wyśmienitym narzędziem!

Historyczne granice państw podane na talerzu!

Zanim przejdziemy do samej mapy, warto uściślić jedną kwestię. Otóż sami autorzy strony Point in History zastrzegają, żeby na otrzymywane wizualizacje patrzeć nieco przez palce, ponieważ graniczne terytoria często są oparte o naturalne przeszkody choćby w rodzaju rzek, a ich kształty zmieniają się relatywnie często. Podobnie trudno mówić np. o Polsce w okresie neandertalczyków (ponad 120 tys. lat przed naszą erą!). Na szczęście bliższe nam epoki są już dokładnie zobrazowane, choć również pojawiają się tu swoiste niedomówienia.

Mapa może pochwalić się banalną obsługą, dzięki której nawet początkujący fan historii odnajdzie się na niej w mgnieniu oka. Wystarczy wybrać interesujące nas państwo na mapie świata, po czym określić okres chronologiczny, z jakiego ma pochodzić stan granic. Jak już wspomnieliśmy, najstarsze dane mają pochodzić z epoki neandertalczyków, natomiast najnowsze to zawsze okres ostatniej zmiany granicy danego państwa.

 

Nasze patronaty

VIII Forum Uni-Biznes GPS
8 grudnia 2023
Kongres GIS 2023
25-26 października 2023
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
IDE-Świat Pomiarów
23-24 listopada 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
Konkurs SKP na Internetową Mapę Roku 2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser